Cardinalul Filoni va merge în Zambia luna viitoare
17.10.2016, Vatican (Catholica) - Prefectul Congregației pentru Evanghelizarea Popoarelor, Cardinalul Fernando Filoni, va vizita Zambia luna viitoare, ca parte a celebrărilor ce marchează cei 125 de ani ai Bisericii Catolice în această țară. În timp ce primii misionari catolici care au încercat să evanghelizeze ceea ce astăzi este Zambia au fost iezuiții, în 1879, misiunea lor nu a reușit datorită mai multor provocări. Au avut și o a doua tentativă la începutul secolului trecut, cu mai mare succes. Adevăratul succes l-au avut însă Părinții Albi (Misionarii Africii), care au intrat prin nordul țării în 1891.
Cardinalul Filoni va fi în Zambia între 7 și 10 noiembrie a.c. Episcopul Clement Mulenga SDB, al Diecezei de Kabwe, și responsabil cu apostolatul laicilor, a anunțat recent detaliile vizitei. Astfel, Cardinalul Filoni va participa la Forumul Catolic Național. Acesta are loc la trei ani, reunind Episcopi, preoți și persoane consacrate, precum și laici, pentru o discuție despre provocările și inițiativele pastorale majore. Cardinalul Filoni va celebra apoi Liturghia în Catedrala Pruncului Isus din capitala Lusaka, pe 9 noiembrie 2016. În timpul vizitei prelatul va avea discuții private cu Episcopii din Zambia, dar și cu echipele celor trei seminarii majore din această țară.
Înainte să ajungă în Zambia, Cardinalul Filoni va vizita Malawi, ca delegat special al Papei Francisc la consacrarea Catedralei Diecezei de Karonga. Acest eveniment a fost fixat pe 5 noiembrie 2016.
