Cardinalul Farrell: Biserica nu dorește „clericalizarea” laicilor
17.07.2018, Vatican (Catholica) - „Biserica nu dorește să ‘clericalizeze’ laicii”, a afirmat Cardinalul Kevin Farrell, prefectul Dicasterului pentru Laici, Familie și Viață, într-un interviu dat publicației „Intercom” a Conferinței Episcopale Irlandeze. El a subliniat că în mod istoric laicii au avut un rol secund în Biserică, iar astăzi dicasterul încearcă să îi scoată în evidență. Papa „mi-a spus deschis că dorește un dicaster în Vatican diferit de celelalte dicastere”, unde laicii sunt protagoniștii, a mărturisit el. Și a mai spus că Pontiful „înțelege că funcțiunile administrative în Biserică pot fi făcute de oricine. Au fost îndeplinite în special de preoți, dar pot fi foarte bine făcute de laici.”
Cardinalul Farrell încurajează, de asemenea, un rol mai mare al laicilor în activitatea pastorală. „Preoții nu sunt neapărat cei mai buni oameni pentru a-i forma pe alții pentru căsătorie. Ei nu au trăit niciodată această experiență chiar dacă cunosc teologia morală și teologia dogmatică în teorie”. În fața „marii fragmentări a familiilor”, prelatul invită să nu ne concentrăm asupra „lucrurilor negative”, ci „să readucem oamenii la valorile autentice, în special privind viața de familie”.
În fine, amintind rolul femeilor în inima Bisericii, Cardinalul Farrell s-a întors la inițiativele Papei Francisc: „înainte de a sosi din Statele Unite [la Curie, n.n.], am avut o lungă conversație. Am vorbit despre rolul femeilor în Statele Unite, iar Papa Francisc a fost impresionat de faptul că în personalul cheie al Diecezei mele erau 15 persoane, dintre care doar trei bărbați. O femeie a fost cancelarul meu timp de 20 de ani; tribunalul pentru cauzele matrimoniale era predominant format din femei, toate specialiste în drept canonic.”
„Așa că, atunci când am ajuns aici, Papa mi-a spus că nu dorește preoți ca subsecretari ai Dicasterului și mi-a spus: ‘Vreau laici. Ai doi ani la dispoziție.’ Am numit doi subsecretari [femei], o poziție care a fost întotdeauna deținută de preoți, care erau de cel puțin 20 de ani în Vatican.” Prefectul a subliniat însă pericolul transformării femeilor în „clerici”. „Nu, ele trebuie să fie persoane ale lumii, care trăiesc în lume”, a concluzionat el.