Viața din belșug: virtutea castității pentru preoți și persoanele consacrate

29.05.2021, București (Catholica) - Editura Arhidiecezei Romano-Catolice de București anunță apariția cărții „Viața din belșug: virtutea castității pentru preoți și persoanele consacrate”, scrisă de pr. dr. Jean-Marie Gueullette și tradusă în limba română de fr. Dan Suciu CSJ. Volumul a apărut în format 13×20 cm, are 240 de pagini și costă 27 lei. Cartea descifrează, elucidează și oferă chei de abordare pentru o dilemă mai puțin discutată, dar cu care se confruntă orice bărbat care ia în considerare preoția sau viața consacrată.
Este castitatea un miraj? – întreabă autorul în Introducere. Chiar se poate trăi fără relații sexuale? În mediul profan, castitatea – înțeleasă ca abstinență voluntară pentru motive religioase – a trezit întotdeauna suspiciuni. Dar este această atitudine întru totul întemeiată? Nu ar trebui mai degrabă să înțelegem castitatea drept un elan al vieții consacrate, în care sexualitatea nu este amputată, reprimată, ci raportată la transcendent? Dar cum? Cu ce preț? Și prin ce mijloace? Miza spirituală a castității ține oare de conformarea cu un model, sau de smerenie? Coroborând informații din istorie, teologie, biologie și psihologie, pr. Jean-Marie Gueullette se exprimă aici atât ca persoană consacrată, cât și ca om de știință, oferind o reflecție concretă în care frustrarea dispare în fața transfigurării. Soluția nu constă în uciderea dorinței, ci în trăirea ei diferită. Este o distincție care eliberează.
Jean-Marie Gueullette, doctor în medicină și în teologie, profesor titular abilitat pentru cercetare în istoria modernă, predă la Universitatea Catolică din Lyon, unde conduce Centrul Interdisciplinar de Etică. A publicat lucrări de istorie a spiritualității precum și studii de etică medicală și filosofie a medicinei. Pe lângă „Viața din belșug” (La vie en abondance, 2019), a mai publicat „La spiritualité est américaine – Liberté, experience et meditation” (2021), „L’Assise et la présence: La Prière silencieuse dans la tradition chrétienne” (2017), „Le désir… et ses embrouilles” (2016, volum colectiv), „La Beauté d’un geste” (2014), „L’ostéopathie, une autre médicine” (2014).