Preot împușcat mortal în Mexic

14.02.2023, San Juan de los Lagos (Catholica) - Dieceza de San Juan de los Lagos din statul Jalisco, Mexic, a deplâns moartea prin împușcare, la 10 februarie, a unuia dintre preoții săi, părintele Juan Angulo Fonseca. Potrivit ziarului mexican El Financiero, preotul în vârstă de 53 de ani a fost împușcat din spate cu două focuri de armă de vânătoare. Omuciderea a avut loc în districtul Atotonilco el Alto din statul Jalisco. Potrivit anchetei inițiale, crima s-ar fi datorat unei dispute legate de un teren.
„Dieceza de San Juan de los Lagos înalță rugăciuni către Dumnezeu, Tatăl milostivirii, pentru moartea sfâșietoare a părintelui Juan Angulo Fonseca”, afirmă Dieceza într-o declarație din 11 februarie. „Fie ca Dumnezeu să răsplătească dedicarea vieții sale în numele lui Cristos pentru Biserică! Fie ca sufletul său și cel al tuturor credincioșilor plecați, prin mila lui Dumnezeu, să se odihnească în pace!”, se încheie declarația.
„Îi încredințăm lui Dumnezeu și milostivirii Sale infinite să îi dăruiască celebrarea Euharistiei veșnice în compania Fecioarei Maria, a îngerilor și a sfinților și să ne ajute pe noi, pelerini pe acest pământ, să căutăm mereu căi de pace și fraternitate”, a scris Arhiepiscopul Jorge Alberto Cavazos, administrator apostolic al Diecezei de San Juan de los Lagos. „Le recomand tuturor preoților să ofere o novenă de Liturghii și rugăciuni pentru fratele nostru”, a spus prelatul într-un comunicat.
Angulo s-a născut în orașul Tepatitlán de Morelos, în statul Jalisco, la 24 ianuarie 1970. A fost hirotonit preot la 2 mai 1998. Preotul lucra din 2017 la parohia Fecioara de Guadalupe, din orașul Valle de Guadalupe. Pr. Angulo a mai slujit și în alte parohii, precum Neprihănita Zămislire, Sf. Iosif Muncitorul și Sfântul Duh.