COMECE: Europa trebuie să își recapete speranța

23.06.2024, Vatican (Catholica) - Papa Francisc s-a întâlnit sâmbătă cu președinții Consiliului Conferințelor Episcopale Europene (CCEE) și Comisiei Conferințelor Episcopale ale Uniunii Europene (COMECE). În timpul întâlnirii sale cu COMECE, Sfântul Părinte a discutat o serie de subiecte, inclusiv războiul în curs din Ucraina și rezultatul recentelor alegeri europene, care au înregistrat o creștere semnificativă a partidelor naționaliste și eurosceptice în mai multe țări, în special din Europa de Vest. După audiență, Arhiepiscopul Antoine Hérouard, care îndeplinește funcția de vicepreședinte al COMECE, a împărtășit cu Vatican News preocupările Episcopilor europeni cu privire la provocările cu care se confruntă instituțiile UE în acest moment critic, precum și rolul pe care Bisericile creștine și alte comunități religioase îl pot juca pentru a ajuta Europa să își redescopere „sufletul european”, după cum a spus Papa Francisc.
În cadrul interviului, Arhiepiscopul Hérouard a subliniat necesitatea unei mai mari solidarități între membrii UE, observând că Europa este „slabă” pe scena internațională și remarcând că naționalismul nu este soluția la numeroasele provocări cu care se confruntă, inclusiv problema fierbinte a migrației. În ceea ce privește recentele alegeri pentru Parlamentul European, Arhiepiscopul Hérouard a observat că rezultatele confirmă consternarea multor cetățeni europeni față de unele dintre deciziile UE. Acest lucru, a spus el, este valabil în special în unele state membre fondatoare cruciale ale UE, precum Franța, Germania, Belgia și Italia, unde partidele de extremă dreapta au câștigat teren semnificativ, din cauza percepției asupra Bruxellesului ca nefiind în contact cu problemele de zi cu zi ale oamenilor obișnuiți.
Cu toate acestea, a remarcat el, acest lucru a fost surprinzător de puțin valabil în cazul unor state membre din Europa de Est, precum Polonia, Slovacia, România și chiar Ungaria, unde partidele proeuropene au obținut mai multe voturi. În general, în ciuda faptului că grupurile naționaliste dețin acum un sfert din locuri – față de o cincime în 2019, așa-numita coaliție proeuropeană „Ursula” și-a menținut majoritatea. Potrivit Arhiepiscopului Hérouard, este prea devreme pentru a prezice dacă noul Parlament și noua comisie vor ceda presiunilor grupurilor naționaliste și vor adopta o poziție mai dură, de exemplu, cu privire la opoziția față de imigrație, modificările climatice și alte subiecte.
Vicepreședintele COMECE a remarcat că Europa are nevoie în acest moment să se concentreze asupra binelui comun al Uniunii și, prin urmare, să își consolideze vocea în statele sale membre, dacă dorește să joace un rol pe scena internațională pentru a aduce pacea în lume, începând cu Ucraina. Bisericile, împreună cu alte comunități religioase, a spus el, pot contribui la acest scop prin încurajarea dialogului și prin construirea de punți, așa cum Papa Francisc i-a încurajat pe Episcopii europeni să facă, oferind astfel un mesaj de speranță pe care europenii par să îl fi pierdut În încheiere, Arhiepiscopul Hérouard a remarcat că Uniunea Europeană va fi mai puternică dacă va reconsidera locul religiilor și al credințelor în statele sale membre europene.