Lideri religioşi se unesc împotriva clonării
15.01.2001, Londra (ZENIT) - Unsprezece lideri religioşi de diferite credinţe şi-au reunit forţele într-o campanie fără precedent, pentru a opri legalizarea clonării umane de către Camera Lorzilor, planificată pentru săptămâna viitoare, informează publicaţia „The Telegraph”.
Arhiepiscopii de Canterbury şi York şi-au unit forţele cu Arhiepiscopii catolici de Westminster şi Glasgow, precum şi cu lideri musulmani, evrei, baptişti şi evanghelici, pentru a cere ca aprobarea să fie amânată, informează publicaţia engleză. Campania lor unită vine după patru încercări eşuate de a discuta problemele etice şi morale cu prim-ministrul Tony Blair. Cabinetul acestuia a spus că „agenda zilnică” face imposibilă stabilirea unei întâlniri.
Este pentru prima oară când liderii religioşi au trecut peste diferenţele dintre ei pentru a interveni într-o dezbatere politică pe care ei o consideră problematică din punct de vedere moral. Într-o scrisoare adresată tuturor membrilor Camerei Lorzilor, ei susţin că „implicaţiile filosofice şi etice” ale clonării nu au fost încă atent analizate.
În scrisoarea lor se spune că „întrebările complexe” ridicate de clonarea de embrioni umani nu pot fi discutate într-o sesiune de dezbateri parlamentare şi că ar trebui înaintate unei comisii speciale. Cum alegerile ar urma să aibă loc în primăvară, este puţin probabil ca măsura să se reîntoarcă în Parlament sub guvernarea lui Blair.
Problema clonării se va prezenta în faţa Lorzilor ca un vot liber, peste o săptămână şi, dacă va fi acceptată, va permite clonarea de embrioni umani în scopuri terapeutice.
Scrisoarea a fost semnată de Arhiepiscopul anglican de Canterbury, George Carey; de Arhiepiscopul anglican de York, David Hope; de Arhiepiscopul catolic Cormac Murphy-O`Connor de Westminster; şi de Arhiepiscopul catolic de Glasgow, Scoţia, Cardinalul Thomas Winning. Printre ceilalţi semnatari se numără preşedintele Colegiului Musulman, Zaki Badawi, şi Şef Rabinul Jonathan Sacks.
Alţi lideri creştini care sprijină campania sunt Arhiepiscopul grec ortodox Gregorios; secretarul general al Uniunii Baptiste, Rev. David Coffey; moderatorul Organizaţiei Bisericile Libere, Rev. Anthony Burnham; şi secretarul general al Alianţei Evanghelice, Rev. Joel Edwards. Cardinalul Winning a fost cel mai vehement în această problemă, arătând că „clonarea terapeutică” este doar un alt termen pentru „ucidere”.
