Întrunirea Consiliului Pastoral Diecezan la Roman
18.11.2011, Iaşi (Catholica) - În ziua de 24 octombrie 2011, prin adresa nr. 2156, PS Petru Gherghel a convocat Consiliul Pastoral Diecezan pentru întâlnirea de toamnă a anului în curs. Reuniunea a avut loc joi, 17 brumar 2011, în sala de conferinţe a Parohiei „Fericitul Ieremia Valahul” din Roman, jud. Neamţ, cu începere de la ora 10.30. Întâlnirea a fost condusă de PS Petru Gherghel şi moderată de pr. Dumitru Farcaş. Aceştia au avut primele intervenţii şi au prezentat tematicile ce urmau să fie analizate. Timp de un sfert de oră, Episcopul diecezan a prezentat Scrisoarea către familii a Fericitului Papă Ioan Paul al II-lea, considerând-o un tezaur şi un cadou ce trebuie oferit fiecărei familii: „Recomand că toţi preoţii, persoanele consacrate şi responsabilii cu pastoraţia familiilor să ofere credincioşilor posibilitatea cunoaşterii acestui document, să descopere tezaurul de care dispune, pentru ca în lumina adevărurilor de credinţă, părinţii şi copiii să găsească drumul spre împlinire şi desăvârşire”.
Pr. Alois Moraru, secretarul executiv al acestui organism eparhial, a prezentat apoi procesul verbal al întrunirii Consiliului Pastoral Diecezan care a avut loc în ziua de 6 aprilie 2011, subliniind iniţiativele ce au fost derulate în primul An dedicat Familiei şi Căsătoriei creştine. În continuare, pr. Petru Tamaş a prezentat scrisoarea apostolică motu proprio „Porta fidei” („Poarta credinţei”) a Papei Benedict al XVI-lea. S-au evidenţiat obiectivele propuse de acest document şi câteva aspecte ce trebuie urmărite pentru pregătirea unui An al Credinţei. Aşa cum a fost programat, tema centrală a întâlnirii a fost rezervată analizei primului An pastoral dedicat Familiei şi Căsătoriei creştine. Părintele Iosif Enăşoae, responsabil al Oficiului pentru Pastoraţia Familiilor şi a Laicilor din Dieceza de Iaşi, a evidenţiat proiectele ce au fost derulate la nivel diecezan şi parohial, dar a făcut şi câteva precizări pentru anul care urmează. În continuare, Iuliana Petruţ şi Maria Gherghel, de la Asociaţia „Familia şi Viaţa” din Roman, au prezentat unele concluzii desprinse de la Întâlnirea Naţională a Reprezentanţilor Familiilor de la Şumuleu Ciuc, din perioada 14-16 octombrie anul curent, şi un material amplu despre viaţă, avort şi contracepţie, toate acestea fiind derulate în proiectul „Familia, leagănul iubirii şi al vieţii”.
Tot pe această temă generală, timp de aproape o oră s-au analizat câteva iniţiative ce pot fi concretizate în cel de-al doilea An dedicat Familiei: reeditarea Catehismului Bisericii Catolice, distribuirea în familii a Compendiului acestui Catehism şi a altor materiale extrase din documentele magisteriale, traducerea şi difuzarea mai multor cărţi care prezintă „frumuseţea familiei”, mediatizarea în forme diverse a maternităţii şi paternităţii responsabile în cadrul familiei, editarea unor icoane şi amintiri cu mesaje pentru familii, găsirea unor imagini care să reflecte şi în stil „modern” Familia din Nazaret, continuarea pelerinajului icoanei Maicii Domnului de la Cacica şi realizarea unor coroane aurite, editarea şi mediatizarea catehezelor despre şi pentru familii, evidenţierea problemelor cu care se confruntă tinerii din ziua de astăzi şi găsirea unor modalităţi de catehizare în şcoli, implicarea directă a preoţilor în evanghelizarea din afara cadrului bisericii, încurajarea ceremoniilor în care se marchează aniversarul datei Căsătoriei, necesitatea adoraţiei euharistice pentru familii etc. Au intervenit: PS Petru Gherghel, PS Aurel Percă, pr. Dumitru Farcaş, pr. Ştefan Lupu, pr. Alois Fechet, sr. Michela Martinello, pr. Corneliu Berea, pr. Alois Moraru, pr. Cornel Cadar, pr. Romuald Bulai, pr. Petru Tamaş, fr. Jesus Sagredo, Maria Gherghel şi Iuliana Petruţ.
O altă temă abordată în cadrul celei de-a 13-a reuniuni a Consiliului Pastoral Diecezan a fost Întâlnirea Naţională a Tineretului Catolic, ce va fi găzduită de Episcopia de Iaşi în perioada 25-29 iulie 2012. Ea fost prezentată de pr. Felix Roca, responsabilul Oficiului pentru Pastoraţia Copiilor, Tineretului şi Asociaţiilor din Dieceza de Iaşi. La ultimul punct al ordinii de zi, au fost aduse în discuţie alte aspecte pastorale: căutarea de colaboratori pentru buna desfăşurarea a activităţilor liturgice (cateheţi, lectori şi acoliţi), formarea unor centre de aprofundare a credinţei, găsirea unor metode noi de promovare a interesului familiilor pentru viaţă, controlul sănătăţii personalului angajat de Episcopia de Iaşi, deschiderea unui centru de recuperare la Barticeşti, o mai mare grijă faţă de fenomenul migraţiei şi pastoraţia copiilor cu unul sau ambii părinţii plecaţi în străinătate etc. În finalul întâlnirii, PS Petru Gherghel şi PS Aurel Percă au prezentat câteva aspecte administrative ale Episcopiei de Iaşi: taxele stolare, statistica parohiilor, frecvenţa duminicală a credincioşilor la Sfânta Liturghie, schimbările din componenţa Consiliului Pastoral Diecezan etc. (După materialul semnat de pr. Alois Moraru, secretar executiv CPD, pentru Ercis.ro)
