Papa Francisc: Mesajul lui Cristos este milostivirea
18.03.2013, Vatican (Catholica) - Duminică dimineaţa, Papa Francisc a celebrat Sfânta Liturghie în parohia Sf. Ana din Vatican, la intrarea căreia o mulţime de oameni l-au aşteptat cu entuziasm. La sosire a fost salutat de Cardinalul Angelo Comastri, Vicarul său General pentru Cetatea Vaticanului. Evanghelia zilei – din a cincea duminică din Post – relatează istoria femeii adultere, pe care fariseii vor să o omoare cu pietre. În schimb Cristos o iartă, iar cei ce o acuzaseră dispar, intimidaţi de Isus, care s-a aplecat să scrie pe pământ cu degetul.
În predica sa, Sfântul Părinte a amintit că, înainte de acest eveniment, Isus se retrăsese pe munte ca să se roage, iar mai apoi a coborât la Templu, unde l-au ascultat cu toţii. „Singurătatea lui Isus!”, a spus Papa. „Dar este o singurătate rodnică: aceea a rugăciunii cu Tatăl şi aceea, atât de frumoasă, care este tocmai mesajul de astăzi al Bisericii, aceea a milostivirii Lui faţă de această femeie.” Pontiful a explicat apoi: „Există diferenţe în rândul poporului. Tot poporul mergea la El; El s-a aşezat şi a început să îi înveţe: vedem poporul care dorea să audă cuvintele lui Isus, poporul cu inimă deschisă, care avea nevoie de Cuvântul lui Dumnezeu”. Dar „erau apoi alţii, care nu auzeau nimic, nu puteau să audă. Printre aceştia erau unii care au mers la El cu acea femeie, dorind să o condamne. […] Cred că şi noi suntem asemenea acestor oameni: pe de o parte, dorim să îl auzim pe Isus, dar pe de altă parte, uneori, ne place să îi dojenim aspru pe ceilalţi, să îi condamnăm pe ceilalţi. Şi mesajul lui Isus este acesta: milostivirea. Pentru mine, o spun cu umilinţă, este mesajul cel mai puternic al Domnului: milostivirea. Însă El însuşi a spus-o: Eu nu am venit pentru cei drepţi; drepţii se îndreptăţesc singuri. […] Isus a venit pentru cei păcătoşi.”
Pontiful a continuat: „Gândiţi-vă la discuţia care a urmat după chemarea lui Matei: Dar acesta merge cu păcătoşii! Şi El a venit pentru noi, atunci când noi recunoaştem că suntem păcătoşi. Dar dacă noi suntem ca fariseul acela, care spune în faţa altarului: Îţi mulţumesc, Doamne, pentru că nu sunt ca toţi ceilalţi oameni, şi nici măcar ca acela care este la uşă, ca vameşul acela, atunci nu cunoaştem inima Domnului şi nu vom avea niciodată bucuria de a simţi această milostivire! Nu este uşor să ne încredinţăm milostivirii lui Dumnezeu, pentru că acesta este un abis incomprehensibil. Dar trebuie să o facem!” A explicat apoi că uneori oamenii le spun preoţilor: „‘Oh, părinte, dacă dumneavoastră aţi cunoaşte viaţa mea, nu mi-aţi vorbi aşa!’ ‘De ce? Ce ai făcut?’ ‘Oh, am făcut nişte grozăvii!’ ‘Nici o problemă! Du-te la Isus: Lui îi place dacă îi povesteşti aceste lucruri!’ El iartă; El are capacitatea specială de a ierta. Iartă, te sărută, te îmbrăţişează şi îţi spune doar: ‘Nici eu nu te condamn; mergi, de acum să nu mai păcătuieşti’. Îţi dă doar acest sfat. După o lună, suntem în aceeaşi situaţie…”
Şi a încheiat îndemnând: „Să ne întoarcem la Domnul! Domnul nu încetează niciodată să ierte: niciodată! Noi suntem cei care încetăm să îi cerem iertare. Să cerem harul de a nu înceta să cerem iertare, pentru că El niciodată nu încetează să ierte. Să cerem acest har.” După Liturghie Sfântul Părinte i-a salutat pe argentinienii veniţi să îl vadă, oprindu-se special la „un preot care vine de departe, care a venit, un preot care de mult timp lucrează cu copiii străzii, cu drogaţii. Pentru ei a deschis o şcoală, a făcut multe lucruri pentru a-l face cunoscut pe Isus, şi toţi aceşti băieţi şi fete de pe stradă astăzi lucrează cu studiul pe care l-au făcut, au capacitate de lucru, cred şi îl iubesc pe Isus. Eu îţi cer, Gonzalo, vino ca să saluţi lumea: rugaţi-vă pentru el. Lucrează în Uruguay, este fondatorul şcolii Liceo Jubila Juan Pablo II: el face această muncă. Nu ştiu cum a ajuns astăzi aici: voi afla! Mulţumesc. Rugaţi-vă pentru el.”
Papa a ieşit apoi din biserică şi a mers pe strada Porta Angelica, de lângă poarta Santa Anna, una dintre intrările în Vatican, unde numeroşi credincioşi îl aşteptau, dorind să îl vadă înainte de a merge să recite rugăciunea Angelus.
