A treia sesiune a cursurilor de formare permanentă pentru cler de la Iaşi
22.09.2013, Iaşi (Catholica) - Cea de-a treia sesiune a cursurilor de formare permanentă pentru preoţii care îşi desfăşoară activitatea pastorală în Dieceza de Iaşi s-a desfăşurat în perioada 16-19 septembrie 2013, la Institutul Teologic „Sfântul Iosif” din Iaşi, aceasta fiind şi ultima sesiune din ediţia anului 2013, care a avut tema „Anul Credinţei şi provocările noii evanghelizări”. Cursurile au fost organizate de Oficiul pentru Cler, sub directa coordonare a pr. Eduard Soare, responsabil al oficiului, şi cu sprijinul Seminarului din Iaşi, citim pe Ercis.ro. Au fost prezenţi 73 de preoţi care activează în Dieceza de Iaşi, cărora li s-au alăturat şi patru preoţi greco-catolici din Eparhia de Cluj-Gherla.
Prin temele variate care au fost prezentate, la cursurile de formare s-a încercat aprofundarea unor aspecte legate de slujirea şi viaţa preotului, în contextul trăirii şi transmiterii credinţei, aşa cum s-a anunţat în prezentarea acestor cursuri. După ce, la ora 12, Preasfinţitul Petru Gherghel a prezidat Liturghia în capela Seminarului, pr. Eduard Soare a deschis la ora 15 lucrările celei de-a treia sesiuni de formare, evocând exemplul noului fericit al României, Vladimir Ghika, adresând apoi mai multe întrebări, la care s-a încercat primirea unui răspuns în zilele următoare, în care cu toţii au avut „ocazia potrivită de a redescoperi ceea ce am primit prin impunerea mâinilor”. Pr. Eduard a încredinţat aceste zile mijlocirii Preasfintei Fecioare, Mama preoţilor.
PS Petru Gherghel a adresat salutul Excelenţei sale de bun-venit tuturor preoţilor, explicând de ce a ales tocmai Seminarul pentru aceste zile, el fiind „izvorul, locul în care v-aţi pregătit”, felicitându-i totodată pe preoţi care „îşi desfăşoară munca într-un serviciu care nu vi s-a impus, dar pe care o faceţi cu disponibilitate”. Zilele au inclus diverse momentele de întâlnire dintre preoţi, la masă sau în grupurile pentru discuţii, dar şi la rugăciunea Breviarului, la Rozariu sau la adoraţia euharistică. Deoarece în fiecare grup au fost preoţi de vârste diferite, discutând temele propuse în prelegeri, fiecare a avut ocazia să împărtăşească din experienţele pastorale proprii, îmbogăţindu-se din experienţa confraţilor întru preoţie.
Temei formării permanente i s-a destinat prima zi a sesiunii, plecând de la conferinţa pr. Cristinel Fodor, „Ritmul de credinţă al preotului – ritmul formării permanente”. În conferinţă s-a prezentat în mod special partea a III-a din noua ediţie a Directoriului pentru slujirea şi viaţa preoţilor, aprobat de Papa Benedict al XVI-lea la 14 ianuarie 2013 şi care a fost tipărit recent la Editura „Presa Bună”. În document se scoate în evidenţă că: „Este fundamental ca preoţii să fie conştienţi de faptul că formarea lor nu s-a terminat odată cu anii de Seminar. Dimpotrivă, din ziua hirotonirii sale, preotul trebuie să simtă necesitatea de a se perfecţiona încontinuu, pentru a fi tot mai mult al lui Cristos Domnul”.
A doua zi a fost dedicată liturgiei şi cum trebuie ea trăită cât mai bine. Pr. Daniel Iacobuţ, prin conferinţa „Ars celebrandi în slujba evanghelizării”, a scos în evidenţă faptul că „acţiunea cea mai importantă pe care o face Biserica este actualizarea mântuirii prin liturgie”. Tot în această zi s-a tratat şi o temă socială. Pr. Lucian Farcaş, plecând de la constituţia pastorală privind Biserica în lumea contemporană, Gaudium et spes, în conferinţa „Credinţa şi responsabilitatea socială. Noua evanghelizare a ambientului social”, a vorbit despre doctrina socială a Bisericii. Ce-a de-a treia zi, ziua de miercuri, a fost rezervată temei prezentate de pr. Benone Lucaci, „Magisteriul Bisericii – instrument de transmitere a credinţei şi a adevărului revelat în perioada post-conciliară”, în care s-a scos în evidenţă trecerea de la metoda deductivă preconciliară la cea genetică sau progresivă postconciliară în teologie. O altă temă tratată în această zi a fost cea prezentată de pr. Iulian Faraoanu, „Preotul, ucenic al lui Cristos – figura discipolului în Sfânta Scriptură”.
În ultima zi a cursurilor, pr. Cornel Cadar a susţinut conferinţa „Noua evanghelizare şi mijloacele de comunicare socială”. După ce pr. Cornel a prezentat contextul în care trăieşte creştinul astăzi, folosindu-se de mai multe statistici (îngrijorătoare), a indicat unele piste pentru realizarea noii evanghelizări în timpurile actuale. În continuare, pr. Felix Roca şi pr. Florin Sescu au prezentat câteva aspecte legate de munca pe care ei o desfăşoară, în ceea ce priveşte pastoraţia tineretului şi respectiv activitatea în domeniul misiunilor. După salutul de final adresat de pr. Eduard Soare, a urmat Sfânta Liturghie de încheiere a cursurilor, prezidată de Preasfinţitul Aurel Percă, care i-a salutat pe toţi preoţii prezenţi şi i-a încurajat în activitatea lor pastorală.
