Arhiepiscopul de Udine: Jos barierele neîncrederii şi ale suspiciunii
14.06.2014, Udine (Catholica) - Duminică, 1 Iunie 2014, a fost marcată şi la Udine Sărbătoarea emigranţilor catolici. În această localitate există o parohie greco-catolică, păstorită de pr. Ioan Mărginean-Cociş. În predica la Liturghia celebrată în Catedrală, Arhiepiscopul Andrea Bruno Mazzocato a subliniat: „Ne vom ruga toţi împreună în diferite limbi şi după diferite tradiţii, dar ne mărturisim aceeaşi credinţă şi preamărirea în cor a lui Dumnezeu Tatăl în Isus Cristos, mort pe cruce şi înviat, care a sfărâmat barierele de rasă, de cultură, de religie care îi despărţeau pe oameni.”
„Isus este pentru toţi şi Evanghelia Sa este pentru toţi şi fiecare persoană este chemată să devină în Isus fiu al lui Dumnezeu Tatăl şi membru al Bisericii. În Biserică întâlnim mulţi alţi fraţi şi surori, întocmai cum suntem noi aici, adunaţi împrejurul Cuvântului Domnului şi al Trupului şi Sângelui Domnului nostru Isus Cristos.” Apelul Preasfinţitului Arhiepiscop de Udine, o puternică invitaţie la fraternitate, la credinţă, a fost exprimat în cadrul Sfintei Liturghii arhiereşti organizată cu ocazia Sărbătorii diecezane a emigranţilor de Comisia Migrantes. A fost o Sfântă Liturghie înfrumuseţată prin sunete, culori şi cuvinte din întreaga lume, care s-au contopit într-o unică rugăciune înălţată către Dumnezeu.
Chiar asupra acestor rădăcini profunde a acestei unităţi în diversitate s-a oprit Mons. Mazzocato, inspirându-se din conţinutul Sărbătorii Înălţării Domnului. „Isus, înainte de a se înălţa la Tatăl, le lasă Apostolilor ceea ce ar putea fi numit programul lor de viaţă. El urma să nu mai fie fizic în mijlocul lor. Unde ar fi trebuit să meargă ei din moment ce El se înălţa la Tatăl? Isus răspunde: „Mergeţi şi învăţaţi toate popoarele, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Spirit, învăţaţi-le să păzească toate câte vi le-am poruncit vouă”.
„Fideli poruncii lui Isus şi conduşi de Spiritul Sfânt, Apostolii s-au dus realmente la toate popoarele fără a se preocupa că ar fi evrei, ca ei, sau greci, romani, egipteni, indieni etc. Singura lor grijă a fost aceea de a purta Vestea cea Bună că Dumnezeu ne-a ieşit în întâmpinare prin Fiul Său Isus şi că ei puteau mărturisi că l-au văzut, l-au ascultat şi l-au atins, şi că prin urmare era posibil să devină fii ai unicului Dumnezeu Tatăl şi să facă parte din poporul cel nou, poporul fiilor lui Dumnezeu format din diferite rase, diferite limbi şi diferite naţiuni.” A continuat invitând la rugăciune, ca Isus „să continue minunea pe care a iniţiat-o trimiţându-i pe Apostoli în toată lumea. După ce ne-a unit împrejurul Său, să ne facă mereu tot mai mult fraţi între noi. Numai El poate realiza această comuniune, deoarece noi suntem slabi, ca şi Apostolii, şi nu avem forţa de a depăşii barierele neîncrederii şi ale egoismului, care ne sunt obstacole.”
La sfârşitul Sfintei Liturghii arhiereşti, toţi participanţii s-au dus în procesiune la cantina colegiului universitar „Renati”, în Via Tomadini, pentru a lua prânzul, după care a urmat o după-amiază de sărbătoare însufleţită de spectacolele comunităţilor de emigranţi, un moment important de cunoaştere reciprocă, indispensabil parcurgerii unei căi comune. (după traducerea pr. Ioan Mărginean-Cociş, bazată pe un articol din La Vita Cattolica)



