Dalai Lama la Papa: şi totuşi poate că da
29.11.2007, Roma (Catholica) - După ce la începutul acestei săptămâni s-a anunţat că Papa Benedict al XVI-lea nu se va întâlni cu Dalai Lama, Vaticanul lasă acum spaţiu pentru o posibilă întâlnire „privată” între Pontif şi liderul budist, informează cotidianul francez Le Croix, citat de agenţia americană CWNews.
Pr. Federico Lombardi, directorul biroului de presă al Sfântului Scaun, a spus reporterilor că nu poate să excludă posibilitatea unei întâlniri informale între cei doi, cu ocazia vizitei lui Dalai Lama în Italia, în decembrie. Purtătorul de cuvânt al Vaticanului a explicat că ceea ce a anunţat anterior a fost legat de vizite oficiale: nu există programată o vizită oficială a lui Dalai Lama în programul papal. Dacă va avea loc, în privat, nu va apare nici ulterior în agenda papală. Se vede de aici încă o dată delicateţea cu care oficialii Vaticanului încearcă să manevreze situaţiile ce ar putea tensiona relaţiile cu China, al cărei guvern a reacţionat deja cu duritate când au apărut primele zvonuri.
Papa Benedict al XVI-lea s-a mai întâlnit cu Dalai Lama, în octombrie 2006, exact în aceleaşi condiţii: o vizită privată care nu a apărut în agenda oficială. Vaticanul a subliniat atunci – şi o va face probabil şi acum – că este vorba de o vizită de curtoazie în care s-au discutat exclusiv probleme de natură religioasă.
