Calendarul celebrărilor Papei în perioada noiembrie 2017 – ianuarie 2018
02.11.2017, Vatican (Catholica) - Papa Francisc va celebra în 24 decembrie, la ora 21.30, Sfânta Liturghie din Ajunul Nașterii Domnului, în Bazilica Vaticanului, se arată în calendarul celebrărilor prezidate de Pontif în perioada noiembrie 2017 – ianuarie 2018, publicat marți, 24 octombrie 2017, de Biroul de Presă al Sfântului Scaun. Din program fac parte, pe lângă 2 călătorii apostolice, în Asia (Myanmar și Bangladesh) și în America Latină (Chile și Peru), și prima Zi Mondială a Săracilor, care se va desfășura în 19 noiembrie.
Joi, 2 noiembrie, Pontiful roman va face o vizită la Cimitirul american din Nettuno, unde va celebra Sfânta Liturghie „pentru cei căzuți în războaie”. La întoarcere se va opri și la Mausoleul Fosse Ardeatine. În ziua următoare, vineri, 3 noiembrie, va celebra, la ora 11.30, în Bazilica San Pietro, ca în fiecare an, Sfânta Liturghie cu pomenirea Cardinalilor și a Episcopilor decedați în cursul ultimului an. Pentru prima Zi Mondială a Săracilor, duminică, 19 noiembrie, Papa va celebra tot în Bazilica Vaticanului Sfânta Liturghie, la ora 10. Instituirea acestei Zile a fost anunțată de Papa în Scrisoarea sa apostolică „Misericordia et misera” (21 noiembrie 2016), „ca semn concret ulterior” al Anului Sfânt al Milostivirii, fiind fixată pentru Duminica a XXXIII-a din timpul de peste an din ritul latin.
La sfârșitul lunii, în 26 noiembrie, Sfântul Părinte va pleca în Myanmar și Bangladesh. Călătoria sa apostolică în Asia se va încheia în 2 decembrie. În prima jumătate a lunii decembrie vor avea loc două celebrări mariane. În după-amiaza zilei de 8 decembrie, Papa va merge la coloana Neprihănitei Zămisliri, din Piazza di Spagna, Roma, pentru tradiționalul omagiu cu flori adus Fecioarei. Marți, 12 decembrie, la ora 18, va celebra, în Bazilica Vaticanului, Sfânta Liturghie pentru America Latină, în cinstea Fecioarei de Guadalupe.
Ca în anii precedenți, Papa va celebra în 24 decembrie, la ora 21.30, Sfânta Liturghie din Ajunul Nașterii Domnului, în Bazilica San Pietro. În ziua următoare, 25 decembrie, va rosti, la ora 12, din loja centrală a Bazilicii, mesajul său de Crăciun și va da binecuvântarea apostolică „Urbi et Orbi”. În ultima zi a anului, 31 decembrie 2017, la ora 17, va prezida Primele Vespere și Te Deum-ul de mulțumire pentru anul care a trecut. În prima zi a noului an 2018 va celebra, la ora 10, în Bazilica Vaticanului, Sfânta Liturghie din Solemnitatea Preasfintei Maria, Născătoare de Dumnezeu. Va avea loc atunci și a 51-a Zi Mondială pentru Pace.
În sărbătoarea Epifaniei, sâmbătă, 6 ianuarie 2018, Sfântul Părinte va prezida Sfânta Liturghie la ora 10 în Bazilica San Pietro. Duminică, 7 ianuarie, în sărbătoarea Botezului Domnului – în ritul latin – Episcopul Romei va celebra la ora 9.30, în Capela Sixtină, Sfânta Liturghie și va boteza câțiva copilași. În perioada 15-22 ianuarie 2018 va vizita Chile și Peru.
