Papa Francisc: Un vaccin anti-coronavirus trebuie să fie pentru toți
20.08.2020, Vatican (Catholica) - Un potențial vaccin împotriva coronavirusului trebuie să fie accesibil tuturor, a spus Papa Francisc în cadrul audienței generale de miercuri, 19 august 2020. „Ar fi trist dacă în vaccinul pentru Covid-19 s-ar da prioritate celor mai bogați! Ar fi trist dacă acest vaccin ar deveni proprietate a unei națiuni sau a alteia și să nu fie universal și pentru toți.” Comentariile Papei au venit în urma unui avertisment din partea directorului general al Organizației Mondiale pentru Sănătate, că unele țări ar putea avea stocuri mari de vaccinuri. Vorbind la Geneva marți, 18 august, Tedros Adhanom Ghebreyesus a făcut apel la liderii mondiali pentru a evita ceea ce el a numit „naționalismul vaccinului”.
În discursul său, Papa a încurajat de asemenea susținerea cu banii publici a industriilor care contribuie „la incluziunea celor excluși, la promovarea celor din urmă, la binele comun și la îngrijirea creației”. El a vorbit din biblioteca Palatului Apostolic, unde și-a ținut audiențele generale de când pandemia de coronavirus a lovit Italia. Reflecția sa a fost a treia dintr-o nouă serie de discursuri catehetice pe tema învățăturii sociale catolice. Introducând noul ciclu de cateheze în ziua de 5 august, Papa a spus: „În săptămânile următoare, vă invit să înfruntăm împreună problemele presante pe care pandemia le-a scos în evidență, mai ales bolile sociale. Și vom face aceasta în lumina Evangheliei, a virtuților teologale și a principiilor doctrinei sociale a Bisericii. Vom explora împreună cum tradiția noastră socială catolică poate ajuta familia umană să vindece această lume care suferă de boli grave.”
În discursul său de miercuri, 19 august, Papa Francisc s-a concentrat pe pandemie, care a luat viețile a peste 781.000 de oameni din lumea întreagă, potrivit Centrului de Resurse pentru Coronavirus Johns Hopkins. Pontiful a făcut apel la un răspuns dublu la pandemie. „Pe de o parte, este indispensabil să se găsească tratamentul pentru un virus mic, dar teribil, care îngenunchează întreaga lume. Pe de altă parte, trebuie să vindecăm un mare virus, cel al nedreptății sociale, al inegalității de oportunități, al marginalizării și al lipsei de protecție a celor mai slabi.”
„În acest răspuns dublu de vindecare există o alegere care, conform Evangheliei, nu poate lipsi: opțiunea preferențială față de săraci. Și aceasta nu este o opțiune politică; nici nu este o opțiune ideologică, o opțiune de partide. Opțiunea preferențială față de săraci este în centrul Evangheliei. Și primul care a avut-o a fost Isus”. Sfântul Părinte a citat un pasaj din Scrisoarea către Corinteni, citit înaintea discursului său, în care se spune că Isus, „fiind bogat, s-a făcut sărac pentru a ne îmbogăți pe noi. S-a făcut unul dintre noi și pentru aceasta, în centrul Evangheliei, în centrul vestirii lui Isus există această opțiune”.
„Cristos însuși, care este Dumnezeu, s-a despuiat pe sine însuși, făcându-se asemenea oamenilor; și nu a ales o viață de privilegiu, ci a ales condiția de slujitor. S-a înjosit pe sine însuși făcându-se slujitor.” Făcând apel și la Enciclica Sollicitudo rei socialis, din 1987, a Sf. Papă Ioan Paul al II-lea, Papa Francisc a contracarat opinia unora care „cred, în mod eronat, că această iubire preferențială față de săraci este o misiune pentru puțini, însă în realitate este misiunea întregii Biserici, spunea Sfântul Ioan Paul al II-lea. Fiecare creștin și fiecare comunitate sunt chemați să fie instrumente ale lui Dumnezeu pentru eliberarea și promovarea săracilor”.
Slujirea săracilor nu trebuie să fie limitată la asistență materială, a mai explicat Pontiful. „Implică să mergem împreună, să ne lăsăm evanghelizați de ei, care îl cunosc bine pe Cristos suferind, să ne lăsăm ‘molipsiți’ de experiența lor de mântuire, de înțelepciunea și creativitatea lor. A împărtăși cu săracii înseamnă a ne îmbogăți reciproc. Și dacă există structuri sociale bolnave care îi împiedică să viseze pentru viitor, trebuie să lucrăm împreună pentru a le vindeca, pentru a le schimba. La aceasta conduce iubirea lui Cristos, care ne-a iubit până la extrem și ajunge până la granițele, la marginile, la frontierele existențiale. A aduce periferiile în centru înseamnă a centra viața noastră în Cristos, care ‘s-a făcut sărac’ pentru noi, pentru a ne îmbogăți ‘prin sărăcia Sa'”.
Sfântul Părinte a deplâns faptul că „virusul, în timp ce nu face excepții între persoane, a găsit, în drumul său devastator, mari inegalități și discriminări. Și le-a mărit!” „Pandemia este o criză și dintr-o criză nu ieșim egali: ori ieșim mai buni ori ieșim mai răi. Noi ar trebui să ieșim mai buni, pentru a îmbunătăți nedreptățile sociale și degradarea ambientală… Opțiunea preferențială față de săraci, această exigență etico-socială care provine din iubirea lui Dumnezeu, ne dă impuls să gândim și să schițăm o economie în care persoanele, și mai ales cei mai săraci, să fie în centru. Și ne încurajează să proiectăm și vindecarea virusului privilegiind pe cei care au mai mare nevoie de aceasta. Dacă virusul ar ajunge să se intensifice într-o lume nedreaptă pentru săraci și cei mai vulnerabili, trebuie să schimbăm această lume… Fie ca Domnul să ne ajute, să ne dea puterea pentru a ieși mai buni, răspunzând la necesitățile lumii de astăzi.”
