Candela Moldovei împlineşte 15 ani de existenţă
05.02.2007, Iaşi (Catholica) - Primul număr al buletinului oficial al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei a apărut în luna februarie a anului 1992, informează Rario Trinitas, care a descris-o astfel pentru postul ieşean de radio: „Este o revistă care poartă în titlu un nume care aminteşte de istoria presei bisericeşti din Moldova şi Bucovina, fiind o publicaţie nouă care are un program foarte bine definit prin editorialul de deschidere în numărul 1-2/1992, ianuarie-februarie, un editorial al IPS Mitropolit Daniel. S-a ajuns la acest titlu tocmai în ideea că trebuie un buletin care să reflecteze viaţa spirituală atât din Moldova, cât şi din Bucovina.”
„IPS Mitropolit Daniel este `naşul` publicaţiei. A propus Sinodului mitropolitan la data de 3 februarie 1992 acest nume şi s-a stabilit de comun acord ca această nouă revistă să fie de fapt cea care înglobează activitatea spirituală, pastoral-misionară, social-filantropică din eparhiile din Moldova. `Candela Moldovei` apare fie lunar, fie la două luni, cu numere comasate, iar timpul de reflectare a evenimentelor este mai scurt, şi în acelaşi timp sunt multe evenimente şi activităţi care au nevoie de prezentare tocmai pentru că prin prezentarea lor, dintr-o dată, oamenii cunosc ceea ce face Biserica, dar în acelaşi timp există şi o emulaţie a faptelor bune, a lucrurilor frumoase.”
Tot pentru Radio Trinitas, pr. arhimandrit Timotei Aioanei, exarh cultural al Arhiepiscopiei Iaşilor, a declarat: „Aproape în fiecare număr al acestei reviste s-a scris câte ceva şi din viaţa mănăstirilor, mai ales atunci când au fost evenimente importante. Din această revistă nu putea să lipsească chipul marelui duhovnic Paisie Olaru, care şi apare pe coperta uneia dintre reviste, sau chipul părintelui Cleopa. Încă din timpul vieţii, părintele Cleopa era prezent cu anumite predici, cu anumite cuvinte de învăţătură, şi în multe din paginile revistei întâlnim imagini din viaţa mănăstirilor, imagini cu aceşti duhovnici pe care i-am pomenit, şi cu alţii, şi vreau să vă spun că mulţi dintre monahi şi monahii citesc această revistă, şi cred că pentru mulţi monahi revista este o publicaţie aşteptată.” Pe internet revista este prezentă la adresa editura.trinitas.ro/cm/.
