Papa în vizită la Patriarhia apostolică armeană
30.11.2006, Istanbul (Catholica) - În seara zilei de joi, 30 noiembrie 2006, în Istanbul, după ce a vizitat Muzeul Sf. Sofia, Papa Benedict al XVI-lea a mers la Moscheea Albastră, unde el şi Marele Mufti s-au oprit pentru un moment de meditaţie. Papa a mers apoi la Patriarhia apostolică armeană din oraş unde a participat la o celebrare a Cuvântului în Catedrala Maica lui Dumnezeu. Patriarhia de Istanbul se află sub jurisdicţia Catolicosului întregii Armenii, Karekin al II-lea.
La sosirea sa, Papa Benedict al XVI-lea a fost primit de Preafericitul Mesrob al II-lea, Patriarh armean de Istanbul, împreună cu care a intrat în catedrală în procesiune. După ceremonie şi un discurs al Patriarhului Mesrob al II-lea, Sfântul Părinte a adresat câteva cuvinte celor prezenţi. „Cu mare afecţiune”, a spus Papa, „salut întreaga comunitate apostolică armeană. … Salutul meu fratern se îndreaptă şi spre Sanctitatea sa Karekin al II-lea, Catolicos de Etchmiadzin, şi spre ierarhia Bisericii Apostolice Armene. Aduc mulţumire lui Dumnezeu pentru credinţa creştină şi mărturia poporului armean, transmise de la o generaţie la alta, adesea în circumstanţe foarte tragice precum acelea trăite în secolul trecut”.
„Întâlnirea noastră”, a adăugat el, „este mai mult decât un simplu gest de curtoazie ecumenică şi de prietenie. Este un semn al speranţei noastre comune în promisiunile lui Dumnezeu şi al dorinţei noastre de a vedea împlinită rugăciunea pe care Isus a rostit-o pentru discipolii Săi în ajunul suferinţelor şi morţii Sale: `ca ei să fie una` … Tragica despărţire care, în timp, a apărut între ucenicii lui Cristos contrazice direct voinţa Domnului, este scandal pentru lume şi dăunează sfintei cauze a predicării Evangheliei la toată făptura. Tocmai prin mărturia credinţei şi iubirii lor, creştinii sunt chemaţi să ofere acestei lumi, atât de marcate de conflicte şi tensiuni, un semn radiant de speranţă şi mângâiere.”
„Trebuie aşadar să continuăm să facem tot posibilul pentru vindecarea rănilor despărţirii şi pentru grăbirea lucrării de reconstruire a unităţii creştine”, a spus Sfântul Părinte. „În acest sens nu pot decât să îi mulţumesc din inimă Domnului pentru profundele relaţii fraterne care s-au dezvoltat între Biserica Apostolică Armeană şi Biserica Catolică”. În încheiere, Papa a citat cuvintele unuia dintre marii Doctori ai Bisericii Armene, Nerses de Lambron, care a trăit în secolul al treisprezecelea: „`Acum, deoarece toţi trebuie să fim în pace cu Dumnezeu, fie ca fundamentul ei să fie armonia între fraţi` … Aceste cuvinte ale lui Nerses nu şi-au pierdut nimic din puterea lor. Împreună să continuăm să ne rugăm pentru unitatea tuturor creştinilor”. După ceremonie, a fost dezvelită o piatră în forma crucii armeneşti, cu inscripţii în limbile latină şi armeană amintind vizitele la catedrală ale Papilor Paul al VI-lea, Ioan Paul al II-lea şi Benedict al XVI-lea.
