Anunțuri din Dieceza de Oradea

07.03.2023, Oradea (Catholica) - 1. Seri de misiune în biserica Oradea-Orașul Nou
Cu ocazia împlinirii a 300 de ani de la edificarea bisericii parohiale Oradea-Orașul Nou, parohia Szent László organizează cinci seri de misiune în timpul Postului Mare. A doua Liturghie va fi celebrată marți, 7 martie 2023, la ora 18.00. Celebrantul principal va fi pr. Fejes Rudof Anzelm, abate al Ordinului Premonstratens, care va rosti și predica. Tema predicii este: Misiune pe calea vocației – descoperirea și îngrijirea vocației între zidurile fostei catedrale și ale actualei biserici. Aceste seri sunt organizate în fiecare zi de marți din luna martie: 7, 14, 21 și 28 martie.
2. Întâlnirea preoților – corona de primăvară la Palatul Episcopal
„Dacă nu există o apropiere de poporul lui Dumnezeu, nu ești un preot bun. Această proximitate o menținem și practicăm prin slujirea noastră preoțească.” (Papa Francisc către preoți)
Joi, 9 martie 2023, de la ora 10.00, preoții diecezani vor participa la coroana de primăvară în sala de conferințe a Palatului Episcopal. Tema acestei întâlniri este: descoperirea și îngrijirea vocației. Invitatul evenimentului este părintele iezuit p. András Csaba SJ.
3. Curs pentru logodnici la Oradea
Între 10-12 martie 2023, la Centrul Pastoral Diecezan (Șirul Canonicilor nr. 13) va avea loc un curs pentru logodnici, care doresc să se căsătorească în acest an într-una dintre bisericile catolice din Oradea. „Mă întorc spre tine cu bucurie” este mottoul acestei întâlniri care se realizează cu colaborarea mai multor cupluri de căsătoriți și profesioniști. Cursul se va încheia duminică, 12 martie 2023, la ora 11.30, în cadrul Sfintei Liturghii celebrată de Episcopul Böcskei László, în Catedrala Romano-Catolică din Oradea.
Serviciul de presă al
Episcopiei Romano-Catolice de Oradea
tel. 0259-411180
