Cardinalul Hollerich a deschis reflecțiile sinodale asupra „comuniunii care radiază”

09.10.2023, Vatican (Catholica) - Cea de-a 16-a Adunare Generală Ordinară a Sinodului Episcopilor pe tema „Pentru o Biserică sinodală: Comuniune, participare și misiune” este în curs de desfășurare în Vatican, în perioada 4-29 octombrie 2023, iar participanții au început luni reflecțiile asupra următoarei părți din Instrumentum Laboris. Luni dimineață, participanții la Sinod au început cu Liturghia zilnică de dimineață, în Bazilica San Pietro. Cardinalul Béchara Boutros Raï, Patriarhul maronit al Antiohiei, a rostit predica, în care a insistat asupra faptului că „parcursul sinodal ne ajută să răspundem la crizele globale”. Participanții s-au întors apoi în Aula Paul al VI-lea din Vatican, locul de desfășurare a Sinodului, până la ora prânzului, unde au continuat cu sesiunea generală. Și-au îndreptat atenția asupra documentului de lucru al Sinodului, mai precis asupra modulului B-1, după ce săptămâna trecută au reflectat asupra modulului A.
Raportorul general al Sinodului, Cardinalul Jean-Claude Hollerich, a prezentat modulul B-1. El a reamintit că în primul modul „ne-am reconectat cu experiența «călătoriei împreună» a poporului lui Dumnezeu din ultimii doi ani” și „am lucrat pentru a aduce Biserica sinodală în centrul atenției ca viziune globală”. Cu cel de-al doilea modul, pe de altă parte, a spus el, „abordăm prima dintre cele trei întrebări care au apărut în urma ascultării poporului lui Dumnezeu și asupra cărora această Adunare este chemată să își exercite discernământul”. Având în vedere că titlul modulului este „O comuniune care radiază”, Cardinalul a sugerat că prioritatea va fi reflecția asupra: „Cum putem fi mai deplin un semn și un instrument al uniunii cu Dumnezeu și al unității întregii umanități?” Prelatul a reiterat în fața adunării ceea ce stă înaintea participanților. „În această după-amiază și mâine dimineață vom lucra în circuli minores, conform metodei de discernământ comunitar inspirat de conversația în Duh pe care am practicat-o deja. Ne ascultăm unii pe alții, ascultăm Duhul Sfânt. Vom începe să redactăm raportul grupului și să pregătim discursul pe care raportorul îl va citi în adunare, concentrându-ne asupra punctelor pe care grupul dumneavoastră dorește să le prezinte adunării pentru a aprofunda un discernământ comun”, a spus el.
După introducerea Cardinalului Hollerich, membrii Sinodului au ascultat mai multe intervenții și mărturii pe temele prezentate în modulul B-1. Pr. Timothy Radcliffe OP a oferit o reflecție spirituală despre „Femeia samariteană la fântână” (Ioan 4,7-30). Dr. Anna Rowlands, profesoară la secțiunea de gândire și practică socială catolică din Departamentul de Teologie și Religie și Centrul de Studii Catolice al Universității Durham din Marea Britanie, a oferit o reflecție teologică pe tema: „Comuniune: sărbătoarea de nuntă a Mielului”. Mitropolitul Iov (Getcha) de Pisidia, copreședinte al Comisiei mixte internaționale pentru dialog teologic între Biserica Catolică și Bisericile Ortodoxe, a oferit o reflecție asupra experienței sinodalității în Biserica Ortodoxă. În plus, pr. Clarence Davedassan din Malaezia a vorbit despre „Cum putem fi mai deplin un semn și un instrument al unirii cu Dumnezeu și al unității întregii umanități?” În fine, Siu Wai Vanessa Cheng, o laică din Hong Kong, și-a prezentat mărturia despre „Sinodalitate și cultură” și, în special, despre „Sinodalitatea și culturile asiatice”. Ulterior, luni după-amiază, grupurile de lucru s-au reunit pentru a discuta noul modul.
