Comitetul comun CCEE-CEC și semnarea Cartei Ecumenice actualizate
29.10.2025, St. Gallen (Catholica) - În perioada 4-6 noiembrie 2025, Comitetul comun al Consiliului Conferințelor Episcopale Europene (CCEE) și Conferința Bisericilor Europene (CEC) se va reuni la Roma. Întâlnirea va avea două momente cheie: ceremonia de semnare a Cartei Ecumenice actualizate, care va avea loc pe 5 noiembrie 2025 în biserica Martiriului Sfântului Paul, de la Abația celor Trei Fântâni, confirmând angajamentul comun al Bisericilor europene față de unitate, dialog și cooperare; și, pe 6 noiembrie, audiența specială acordată de Papa Leon al XIV-lea participanților prezenți la ceremonia de semnare.
Semnată în 2001 de președinții CCEE și CEC, Carta Ecumenică a reprezentat o piatră de hotar în cooperarea ecumenică europeană timp de peste două decenii. Versiunea revizuită urmărește să abordeze provocările contemporane și să reflecte realitățile în schimbare ale societății europene și ale creștinismului. Procesul de revizuire, care a început în 2022, a fost condus de un grup de lucru comun CCEE-CEC. Contribuțiile Bisericilor și organizațiilor ecumenice din întreaga Europă au fost analizate cu atenție pentru a se asigura că textul actualizat este în concordanță cu nevoile ecumenice actuale. Acest efort colaborativ are ca scop elaborarea unui document care să promoveze unitatea, pacea și acțiunea comună între Bisericile din Europa. Versiunea actualizată va fi semnată de Mons. Gintaras Grušas, Arhiepiscop de Vilnius și președinte al CCEE, și de Arhiepiscopul Nikitas Lioulias de Thyateira și Marea Britanie și președinte al CEC.
Programul întrunirii de la Roma include, în zilele de 4-5 noiembrie, reuniunea Comitetului comun. Sesiunile de lucru, dedicate temei „Roadele Duhului: Orientări ecumenice pentru a merge împreună”, se vor concentra asupra procesului de receptare a documentului, dintr-o perspectivă teologică și pastorală, la nivel continental, național și local. În după-amiaza zilei de 5 noiembrie, va avea loc un moment de rugăciune ecumenică și semnarea Cartei Ecumenice actualizate în biserica Martiriului Sfântului Paul, cu o prezentare a procesului de revizuire a Cartei, pregătită de coordonatorii grupului de lucru, Cardinalul Grzegorz Ryś, Arhiepiscop de Łódź, și Lea Schlenker, din Biserica Protestantă din Germania. În 6 noiembrie va avea loc audiența la Papa Leon al XIV-lea, în Vatican.
