Zi de sărbătoare pentru comunitatea română din South Croydon, Londra

24.06.2026, Londra (Catholica) - Ziua de 21 iunie 2026 a fost una de mare sărbătoare pentru comunitatea românilor catolici „Sfântul Iosif Muncitorul” din South Croydon, Arhidieceza de Southwark, în sudul Londrei. În cadrul Sfintei Liturghii celebrate de Înaltpreasfințitul Aurel Percă, Arhiepiscop Mitropolit de București, cinci tineri ai comunității au primit Sfântul Sacrament al Mirului, fiind întăriți cu darurile Duhului Sfânt prin impunerea mâinilor și ungerea cu Sfântul Mir. La celebrare au participat, alături de Înaltpreasfinția Sa, pr. Gabriel Popa și pr. Tarciziu Erdeș. Prin acest Sacrament, tinerii și-au reînnoit angajamentul de a trăi credința primită la Botez și au fost chemați să devină martori curajoși ai lui Cristos în lumea de astăzi.
Bucuria comunității a fost cu atât mai mare cu cât această zi a coincis cu aniversarea a 10 ani de preoție ai pr. Tarciziu Erdeș. De cinci ani, părintele slujește cu dăruire comunitatea română din sudul Londrei, parcurgând în fiecare duminică și sărbătoare numeroși kilometri pentru a celebra Sfintele Taine și pentru a menține vie credința și comuniunea credincioșilor români aflați departe de țară. Comunitatea și-a exprimat recunoștința pentru generozitatea și fidelitatea sa în slujirea lui Dumnezeu și a oamenilor, înălțând rugăciuni pentru sănătatea și binecuvântarea sa.
După celebrarea liturgică, sărbătoarea a continuat cu o agapă fraternă pregătită cu multă dăruire de membrii comunității. Bucatele tradiționale și atmosfera de familie au oferit tuturor ocazia de a împărtăși bucuria acestei zile deosebite și de a întări legăturile de prietenie și credință care unesc comunitatea. Mulțumim Înaltpreasfințitului Aurel Percă pentru această vizită pastorală atât de așteptată și apreciată. Prezența sa în mijlocul credincioșilor români din Londra a fost un prilej de har, emoție și comuniune.
Pentru mulți dintre participanți, inclusiv pentru unii dintre părinții tinerilor care au primit Mirul, această celebrare a reînviat amintiri și sentimente trăite cu ani în urmă în bisericile din România. Îl asigurăm pe Înaltpreasfinția Sa de rugăciunile și prețuirea noastră și îi transmitem că va fi întotdeauna primit cu bucurie în comunitatea noastră ori de câte ori va dori să ne viziteze pe pământ britanic. (Cecilia Rogojină pentru ARCB.ro)
