Zece diaconi au fost hirotoniți preoți la Iași

24.06.2026, Iași (Catholica) - Miercuri, 24 iunie 2026, în solemnitatea Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul, în Catedrala romano-catolică „Sfânta Fecioară Maria, Regină” din Iași a fost celebrată una dintre cele mai însemnate Sfinte Liturghii ale anului: hirotonirea întru Sfânta Preoție a zece diaconi, prin impunerea mâinilor și rugăciunea de consacrare rostite de Preasfințitul Iosif Păuleț, Episcop de Iași. Au concelebrat PS Thomas Deenihan, Episcop de Meath, Irlanda, PS Petru Sescu, Episcop auxiliar de Iași, PS Petru Gherghel, Episcop emerit, ÎPS Ioan Robu, Arhiepiscop emerit, formatorii și profesorii candidaților, preoți din țară și din străinătate.
La acest moment de adâncă semnificație eclezială au mai luat parte persoane consacrate, seminariști, familiile candidaților, precum și numeroși credincioși, care s-au unit în rugăciune spre a întâmpina, cu bucurie și recunoștință, darul a zece noi slujitori ai altarului oferit Bisericii locale și universale. În predica rostită cu acest prilej, Preasfințitul Iosif Păuleț i-a invitat pe candidați să își contemple misiunea în lumina figurii Sf. Ioan Botezătorul. Pornind de la exemplul Înaintemergătorului, a conturat trei dimensiuni fundamentale ale slujirii preoțești. Cea dintâi este chemarea profetică: aceea de a fi glasuri îndrăznețe ale evangheliei într-o lume marcată de relativism și de criza adevărului, glasuri care să rostească, fără teamă, cuvântul lui Dumnezeu. Cea de-a doua este chemarea de înainte-mergători, după modelul lui Ioan, prin care preotul este chemat să pregătească inimile oamenilor pentru întâlnirea cu Cristos și să îi călăuzească pe credincioși pe calea vieții în har. Cea de-a treia este chemarea la mărturie autentică: o viață coerentă, în care propovăduirea cuvântului este confirmată de faptele iubirii concrete și ale slujirii dăruite cu generozitate.
După predică a urmat ritul sacru al hirotonirii. Candidații și-au exprimat în mod public voința de a primi Sacramentul Preoției și au făgăduit ascultare și fidelitate Episcopului diecezan și succesorilor săi legitimi. În timpul cântării Litaniei tuturor sfinților, aceștia s-au prosternat înaintea altarului – un gest profund care a exprimat nu doar smerenia și totala lor abandonare în mâinile lui Dumnezeu, ci și o simbolică moarte față de sine și față de lume, pentru a se putea ridica la o viață complet nouă, dedicată slujirii. În acele momente de intensă încărcătură spirituală, în timp ce candidații se aflau prosternați la pământ, întreaga comunitate unită în rugăciune a invocat mijlocirea Bisericii din ceruri, amintind că nimeni nu pășește singur pe calea Preoției, ci susținut de marea familie a sfinților.
Ritul a continuat cu cel mai dens și solemn moment al celebrării: impunerea mâinilor și rugăciunea de consacrare. În deplină tăcere, Preasfințitul Iosif și-a impus mâinile pe capul fiecărui candidat, gest străvechi, de origine apostolică, prin care este transmis darul Duhului Sfânt. Acestui gest sacru i s-au alăturat ceilalți Episcopi prezenți – PS Petru Sescu, PS Petru Gherghel, ÎPS Ioan Robu și PS Thomas Deenihan – exprimând comuniunea deplină a Colegiului Episcopilor cu Biserica locală. Apoi, într-o procesiune solemnă, fiecare preot prezent a repetat acest gest sacru pe capul candidaților, manifestând unitatea și fraternitatea sacerdotală a întregului cler strâns în jurul păstorilor săi. A urmat marea rugăciune de consacrare, prin care Dumnezeu Tatăl a fost rugat să reverse asupra acestor aleși demnitatea Preoției, configurându-i mistic cu Cristos – Capul, Păstorul și Mirele Bisericii Sale.
După acest moment culminant, a urmat îmbrăcarea veșmintelor sacerdotale și ungerea mâinilor cu Sfânta Crismă. Acest din urmă gest, amintind de ungerea cu Duhul Sfânt a lui Isus din Nazaret, pecetluiește consacrarea noilor preoți. Sfințite și parfumate cu uleiul mântuirii, palmele lor au primit menirea de a aduce pe altar jertfa euharistică, de a dezlega păcatele și de a împărți binecuvântarea lui Dumnezeu. A urmat apoi înmânarea pâinii și a vinului: prin cuvintele rituale adresate fiecăruia – „Primește darul poporului Sfânt, care trebuie oferit lui Dumnezeu. Dă-ți seama de ceea ce vei săvârși, pune în practică ceea ce vei săvârși și orânduiește-ți viața după misterul Crucii Domnului” -, Biserica le-a încredințat misiunea centrală a vieții lor: celebrarea Sfintei Liturghii și chemarea de a-și transforma propria viață într-o jertfă vie.
Sfânta Liturghie a continuat apoi cu liturgia euharistică, în cadrul căreia cei zece noi preoți au concelebrat pentru prima dată, frângând Pâinea Vieții la altar alături de păstorul Diecezei. La finalul celebrării, un reprezentant al noilor preoți a adus mulțumire lui Dumnezeu pentru darul chemării, precum și familiilor, formatorilor și tuturor celor care i-au însoțit pe drumul vocației. Bucuria momentului a fost împărtășită de întreaga adunare, care a rămas unită în rugăciune și recunoștință. Sărbătoarea s-a încheiat sub semnul „binecuvântării primițiale” – prima binecuvântare solemnă pe care noii preoți au împărtășit-o Episcopilor, părinților și tuturor credincioșilor prezenți. Încredințați ocrotirii Maicii Domnului și inspirați de curajul Sfântului Ioan Botezătorul, cei zece noi slujitori pășesc de astăzi în secerișul Domnului, devenind pentru întreaga Biserică semne vii ale speranței, ale milostivirii și ale iubirii lui Cristos în lume.
Cei 10 noi prezbiteri provin din diferite comunități parohiale și au fost hirotoniți pentru Dieceza de Iași, respectiv pentru ordine și congregații călugărești. (Marcu-Emanuel Talmaciu pentru Ercis.ro)
