Consistoriul cu Cardinali: A patra sesiune s-a concentrat pe Sinod și Preoție

27.06.2026, Vatican (Catholica) - Prima parte a celei de-a patra sesiuni a Consistoriului Extraordinar a început sâmbătă după-amiază, la ora 16:00. Printre temele abordate s-au numărat aprofundarea dimensiunilor ascetice și istorice ale sinodalității, oferind în același timp credincioșilor o imagine a Preoției care să fie atât evanghelică, cât și neclericală. Un comunicat al biroului de presă al Sfântului Scaun a relatat că lucrările s-au desfășurat în Noua Aulă a Sinodului și au fost moderate de Cardinalul Joseph William Tobin.
După raportul introductiv al Cardinalului Mario Grech, mai mulți Cardinali au luat cuvântul. Potrivit biroului de presă, Cardinalii au abordat riscul ca „complexitatea consultării să împovăreze Biserica într-un moment în care aceasta este chemată să dea mărturie”. În același timp, s-a reafirmat faptul că atât Biserica ierarhică, cât și Poporul lui Dumnezeu participă, deși în moduri diferite, la „discernământul a ceea ce Duhul îi spune Bisericii”. Cardinalii au subliniat, de asemenea, contribuția comunităților catolice orientale, a căror experiență sinodală reprezintă o contribuție semnificativă la parcursul care implică întreaga Biserică. Prima parte a sesiunii s-a încheiat la ora 17:00. După o pauză, programul prevede un dialog cu Papa Leon al XIV-lea, participanții având libertatea de a lua cuvântul timp de maximum trei minute fiecare.
