Situl săptămânii: www.ratzingerfanclub.com
20.04.2005, Nuseştie (Catholica) - Nu ştiu câţi Cardinali se pot lăuda cu un sit propriu, făcut nu de ei, nici la comanda lor, ci de către fanii lor! Şi totuşi, Cardinalul Joseph Ratzinger are un asemenea sit, în limba engleză: www.ratzingerfanclub.com, apărut în anul 2000, când Ratzinger era subiect al numeroase critici în urma publicării documentului (încă neînţeles) Dominus Iesus. Şi chiar dacă între timp Cardinalul Ratzinger a devenit Papa Benedict al XVI-lea, situl îşi păstrează interesul, şi tocmai de aceea l-am selectat ca sit al săptămânii.
Situl are câteva secţiuni, prima fiind cea a ştirilor. Aici sunt reunite legături către ştiri apărute la diferite agenţii, ştiri care desigur îl au în centru pe Cardinalul Ratzinger. Este vorba de obicei despre ştiri legate de cărţi ale Cardinalului, interviuri oferite, predici ţinute sau participări la evenimente importante. Ştirile cele mai vechi sunt din 1996, deci vă oferă privind înapoi o oarecare istorie a Cardinalului Ratzinger. Dacă doriţi însă informaţii mai clare, consultaţi a doua secţiune a sitului, care oferă biografia lui Ratzinger (structurată pe ani). Ţinând cont de anii mulţi pe care Cardinalul i-a trăit în fruntea Congregaţiei pentru Doctrina Credinţei, nu ne surprinde că acestui Dicaster îi este dedicată o pagină în acest sit (secţiunea CDF).
O rubrică consistentă este cea numită „Ratzinger online” unde să găsesc diferite texte (mai mult linkuri) ale Cardinalului Ratzinger sau despre el (inclusiv pasaje din cărţi, sau interviuri integrale). „Ratzinger in print” oferă o listă de cărţi ale prelatului bavarez, care se pot chiar cumpăra online (desigur, dacă aveţi carte de credit). Am mai reţinut şi rubrica de legături recomandate, unde sunt catalogate multe şi interesante situri. În fine, la „FAQ” găsiţi nu numai informaţii despre sit, ci şi gânduri ale unor „membri” ai acestui FanClub. Un sit deosebit, care, mai ales în acest context post-Conclav, nu merită ci trebuie vizitat!
