Pastorala de Paşti 2002 a Arhiepiscopului Jakubinyi Gyorgy
„Sărbătoarea Învierii Domnului ne reaminteşte din nou de despărţirea dintre Biserici: Biserica occidentală sărbătoreşte Învierea Domnului la 31 martie, iar Biserica orientală după calendarul vechi, numai la 5 mai. (…) Serbarea Paştelui liturgic ar...
