Papa va celebra Liturghia împreună cu Colegiul Cardinalilor
04.10.2003, Vatican (Catholica) - Miercuri, 22 octombrie, Papa Ioan Paul al II-lea nu va ţine tradiţionala Audienţă Generală, ci va prezida Liturghia alături de membrii Colegiului Cardinalilor, cu ocazia aniversării a 25 de ani de pontificat. În ajun, pe 21 octombrie, dimineaţă, Suveranul Pontif va ţine în Piaţa Sfântul Petru consistoriul public, în care va crea 30 de noi Cardinali ale căror nume le-a făcut cunoscute duminica trecută.
În după-amiaza aceleaşi zile, noii Cardinali vor ţine aşa-zisele vizite de curtoazie în palatul apostolic. În timpul acestor vizite, Cardinalii primesc diferite personalităţi care doresc să îi felicite, dar şi credincioşii din ţările lor care îi sărbătoresc. În timpul Liturghiei din 22 octombrie, Papa Ioan Paul al II-lea le va oferi noilor Cardinali inelul şi bereta de Cardinal.
Consistoriul este reuniunea solemnă a Cardinalilor, prezidată de Papa, şi care are ca scop tratarea anumitor probleme mai importante care privesc conducerea Bisericii. Consistoriile pot fi ordinare şi extraordinare. Cele ordinare pot fi şi publice, ca cel din 22 octombrie. Cele extraordinare au rolul de a răspunde unor nevoi ale Bisericii, sau de a studia probleme deosebit de importante.
