Biografia pr. Vasile Bizău, Episcop numit

4 răspunsuri

 1. Vasile spune:

  Binecuvantat fii Doamne pt. toti Episcopii care nii dai pe lumea aceasta. Noul Pastor haideti sa incepem o alta viata mai aproape de Domnul si in Domnul!

 2. Sunt tare bucuros ca breabunul Pr. Vasile a fost ales ca viitor Episcop al Biserici noastre.
  Eu, sincer eram foarte convins ca Pr. Vasile va deveni Episcop chiar daca nu asa de curind dar ceva mai tirziu eram sigur! Il cunosc pe parintele si cred ca este persoana potrivita pt a face parte la conducerea Bisericii noastre, este demn din toate punctele de vedere!
  Sa ne rugam pt El ca Domnul si Stapinul Nostru sa-l Binecuvinte cu HARURILE SALE!
  INTRU MULTI ANI!

 3. Asteptarile mele, dar mai ales ale morosenilor, iata ca s-au adeverit. Dar toate acestea, desigur, in urma rugaciunilor pe care toti membrii Sfintei noastre Biserici le-au facut pe parcursul anilor.
  Eu, consider, ca este o alegere foarte buna, este cu siguranta in folosul Bisericii noastre atat de greu incercate, atat in trecut cat si in prezent.
  Il cunosc personal pe Parintele Vasile de foarte multi ani, de aceea marturisesc ca am primit vestea cu lacrimi in ochi. Un vis, a devenit realitate. Rugaciunile si nazuintele maramuresenilor au dat roade. Cinste parintilor trupesti ai Parintelui Vasile, dar si Veneratilor Preoti Profesori, care au contribuit la formarea teologica a Prea Bunului Parinte Vasile Bizau.
  Intru multi si fericiti ani Parinte Vasile.

 4. Parintele Vasile, mi-a fost coleg timp de un an la teologia din Baia Mare. Mi-l amintesc ca un om cu suflet mare, credincios si foarte echilibrat. Biserica noastra avea mare nevoie de un astfel de om. Ne dai mari sperante, draga parinte Vasile, iti promitem ca o sa te sprijinim si cu smeritele noastre rugaciuni. De abia asteptam sa fim impreuna cu tine la fericitul eveniment al hirotonirii tale intru episcopat, pentru a ne invrednici de binecuvantarea ta arhiereasca. Vrednic esti, draga parinte Vasile! In asentimentul meu sunt sigur ca o sa fie si verisorii mei preoti: Grad Ioan din Darova, Tomoiaga Gheorghe din Bocsig si Tomoiaga Ilie din Carpinis

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *