Facultatea de Teologie Romano-Catolică București: Festivitatea de absolvire a promoției 2026

26.06.2026, București (Catholica) - În ziua de 24 iunie 2026, în sărbătoarea Nașterii lui Ioan Botezătorul, a avut loc Festivitatea de absolvire a promoției 2026 a Facultății de Teologie Romano-Catolică din cadrul Universității din București. Această zi de sărbătoare a început cu Liturghia de mulțumire, prezidată de Înaltpreasfințitul Aurel Percă, Arhiepiscop Mitropolit de București, împreună cu Preasfințitul Cornel Damian, Episcop auxiliar de București, cucernicii părinți profesori și pr. Nicolae Farcaș, decan de București Sud. Aceștia i-au însoțit pe absolvenții programelor de licență și master, în acest ultim moment de comuniune spiritual-academică și ultimă etapă a formării lor profesionale și creștine.
În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfințitul Aurel Percă a pus accentul pe momentul absolvirii ca etapă de încheiere a unui parcurs important de formare umană, spirituală și intelectuală, precum și pe întrebarea inevitabilă la final de drum: „Și acum ce urmează?” Răspunsul pe care l-a acordat a pornit de la Evanghelia dedicată Nașterii Sf. Ioan Botezătorul, prin intermediul căreia a evidențiat faptul că adevărata măreție a omului nu constă în ceea ce realizează, ci în ceea ce este înaintea lui Dumnezeu. Trăind în societatea actuală, care tinde să măsoare valoarea fiecărui individ prin rezultatele obținute și contribuțiile materiale, Înaltpreasfințitul a readus în vedere faptul că identitatea cea mai profundă este aceea de fii și fiice ale lui Dumnezeu, chemați pe nume și doriți de El încă dinainte de a ne naște.
De asemenea, Înaltpreasfințitul a dorit să scoată în evidență scopul studiilor teologice pe care le-am finalizat cu toții în această zi, specificând faptul că teologia reprezintă o întâlnire vie cu Dumnezeu, precum și o credință care caută să înțeleagă. În încheiere, acesta a adresat un îndemn tuturor absolvenților, menționând faptul că finalizarea etapei academice nu reprezintă încheierea misiunii, ci tocmai începutul misiunii noastre. Astfel că este responsabilitatea noastră să ducem mai departe misiunea primită, să propovăduim cuvântul lui Cristos în lume prin mărturiile noastre de credință și prin disponibilitatea de a sluji.
Liturghia a fost urmată de festivitatea de absolvire, la care au luat cuvântul Preasfințitul Cornel Damian și pr. Eduard Giurgi, decan al Facultății de Teologie Romano-Catolică. Aceștia au reafirmat cuvântul de învățătură al Înaltpreasfințitului, punând totodată accentul pe faptul că, deși vom intra deseori în medii ostile și neprielnice, important este să ne păstrăm credința, speranța, iubirea, integritatea și moralitatea, spre a fi adevărați profeți în lume și a duce Cuvântul Domnului mai departe în lume. Festivitatea a culminat cu acordarea premiilor de absolvire tuturor studenților. Deschizătorii acestui moment au fost șefii de promoție ai ciclurilor de licență, precum și șefii de promoție ai ciclului de master, care au primit cu bucurie uralele colegiilor pentru rezultatele obținute.
Mulțumim tuturor celor care ne-au călăuzit pașii pe acest drum, până la final. Mulțumiri speciale aducem Înalt Preasfințitului Aurel Percă, Preasfințitului Cornel Damian, părinților profesori, profesorilor laici precum și cadrelor auxiliare. Domnul să vă răsplătească pentru tot binele făcut și să vă păstreze în putere. Duhul Sfânt să vă călăuzească în a ajuta viitoarele generații ce vor veni. Să ne păstrați în gând și rugăciune, păstrând alături de noi comuniunea în același Cristos. (Patricia Grosu pentru ARCB.ro)
