Papa se află în Spania pentru a cincea oară
03.05.2003, Madrid (Catholica) - Astăzi, Papa Ioan Paul al II-lea şi-a început cea de a cincea vizită apostolică în Spania, o vizită pe care episcopii spanioli ai pus-o sub semnul mărturiei, şi în timpul căreia Papa va canoniza cinci sfinţi, fii ai Bisericii spaniole.
Papa Ioan Paul al II-lea a sosit la prânz la Madrid, pe aeroportul Cuatro Vientos, unde a fost întâmpinat de Familia Regală, de preşedintele guvernului spaniol, de alte autorităţi civile şi militare, precum şi de Cardinalul Antonio María Rouco Varela, Arhiepiscop de Madrid şi Preşedinte al Conferinţei Episcopale Spaniole, de Cardinali, Arhiepiscopi şi Episcopi, de preoţi, persoane consacrate şi de mulţi credincioşi.
În discursul său de bun venit, E.S. Juan Carlos I, Regele Spaniei, i-a mulţumit Sfântului Părinte pentru această a cincea vizită în ţara sa, amintind celelalte vizite ale Papei în Spania, din 1982, 1984, 1989 şi 1993, şi adăugând că această vizită este o onoare „ale cărei semnificaţii ştim să le apreciem şi pentru care vă mulţumim din inimă”.
„Spania care vă primeşte astăzi este o ţară modernă şi dinamică, fidelă tradiţiilor sale, plină de vise şi speranţe. O ţară mândră de diversitatea şi pluralitatea ei, care a crescut graţie climatului de toleranţă şi de convieţuire stabilit între toţi şi întemeiat pe dialog şi respect reciproc. O ţară care a asumat apărarea libertăţii, a demnităţii persoanei şi a drepturilor omului, drept valori care sprijină vocaţia sa la solidaritate”, a afirmat Regele Juan Carlos I.
„Noi, spaniolii vă mulţumim pentru afecţiunea şi sprijinul pe care le-am întâlnit mereu în Sanctitatea Voastră, în momentele cele mai fericite, dar şi în momentele cele mai grele şi mai dificile”, a continuat regele, urându-i în încheiere Sfântului Părinte să se simtă în Spania ca acasă.
