Comisia Teologică va discuta despre natura diaconatului
30.11.2001, Vatican (CWNews) - Problema diaconatului va fi pe agenda sesiunii plenare anuale a Comisiei Teologice Internaţionale, care se va desfăşura între 3 şi 7 decembrie la Vatican, sub conducerea Cardinalului Joseph Ratzinger, Prefectul Congregaţiei pentru Doctrina Credinţei.
Pr. George Cottier, teolog al casei papale şi secretar-general al Comisiei, se va adresa celor aproximativ treizeci de teologi care vor participa la această sesiune şi care vor discuta mai întâi „documentul de lucru” de 78 de pagini, care tratează problema diaconatului. În timpul celor două sesiuni plenare anterioare ale Comisiei, au fost analizate alte două documente pe aceeaşi temă. De atunci a fost pregătit un nou document, pe baza observaţiilor făcute, lucrarea fiind dusă la îndeplinire de o sub-comisie condusă de pr. Henrique de Noronha Galvao.
Problema diaconatului se află acum pe agenda Comisiei Teologice ca urmare a faptului că în Conciliul Vatican II, în Constituţia despre Biserică „Lumen Gentium”, nu este definit în mod explicit „gradul de autoritate” pentru caracterul său sacramental. Se pune problema în ce măsură diaconatul este deja o „configurare după Cristos”, chiar dacă nu este încă o „participare ministerială la preoţia lui Cristos”. Această precizare va face posibilă şi clarificarea înţelesului cuvântului „diaconiţă”, care era folosit în Biserica primară, precum şi deciderea dacă imposibilitatea hirotonirii preoţeşti se aplică sau nu şi hirotonirii diaconeşti. La sfârşitul acestei sesiuni – ultima pe această temă – rezultatele lucrărilor vor fi înaintate Congregaţiei pentru Doctrina Credinţei.
În timpul sesiunii plenare, Comisia Teologică Internaţională va analiza şi tema „revelaţiei şi inculturării”, temă pentru care documentul de lucru a fost pregătit de o altă sub-comisie, condusă de iezuitul Mario de Franca Miranda. O a treia sub-comisie a pregătit un alt document de lucru, pe tema „creării omului”.
