Sesiune de comunicări ştiinţifice la Blaj
16.06.2003, Blaj (Catholica) - În cadrul amplu prilejuit de manifestările legate de jubileul a 150 de ani de la restabilirea Mitropoliei Blajului, în perioada 19-20 iunie 2003, se va desfăşura în municipiul Blaj o sesiune de comunicări ştiinţifice cu tema „Biserica Română Unită cu Roma, Greco-Catolică: istorie şi spiritualitate. 150 de ani de la înfiinţarea Mitropoliei Române Unite cu Roma, Greco-Catolică la Blaj”. Patronată de Mitropolia Română Unită cu Roma, Greco-Catolică; Universitatea “Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca, Facultatea de Istorie şi Filosofie, Facultatea de Teologie Greco-Catolică din Blaj; şi Universitatea “1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, Facultatea de Istorie şi Filologie, sesiunea de comunicări ştiinţifice reuneşte nume de prestigiu şi personalităţi marcante ale sferei universitare sau clericale.
Astfel, dintre personalităţile care vor fi prezente amintim: IPS Jean Claude Périsset, Nunţiu Apostolic în România şi Republica Moldova; PS Virgil Bercea, Eparh de Oradea, decanul Facultăţii de Teologie Greco-Catolică din UBB; PS Florentin Crihălmeanu, Eparh de Cluj-Gherla; prof. univ. dr. Eugen Simion, preşedintele Academiei Române; prof univ. dr. Andrei Marga, rectorul UBB; prof. univ. dr. Iacob Mârza, rectorul Universităţii “1 Decembrie 1918” Alba Iulia; Mons. dr. Vladimir Petercă, rectorul Institutului Teologic Romano-Catolic Sfânta Tereza din Bucureşti. Alături de invitaţii români, vor mai fi prezenţi la acest eveniment şi profesori universitari străini, dintre care amintim pe prof. univ. dr. Cesare Alzati (Italia), prof. univ. dr. Ernst Christoph Suttner (Austria).
Titlurile anunţate prezintă materiale de interes istoric, teologic, dar şi spiritual sau social. Desfăşurată în sala mare a Casei Municipale de Cultură, manifestarea va oferi tuturor celor interesaţi posibilitatea de a participa la o serie de conferinţe care se anunţă atractive şi interesante. Implicările canonice şi ecumenice de la înfiinţarea Mitropoliei de Făgăraş şi Alba Iulia; Grija lui Gheorghe Şincai pentru şcolile româneşti din Transilvania (Mărturii documentare din 1784-1790); Biblia de la Blaj – o punte peste veacuri; Spiritualitatea Blajului – coloana vertebrală a unităţii naţionale; Activitatea socială în Biserica Română Unită – trecut, prezent şi viitor; Realizarea vocaţiei istorice umane prin Biserica Română Unită cu Roma sunt doar câteva dintre titlurile lucrărilor ce vor fi prezentate, şi cuprinse apoi într-un volum.
Manifestarea se va deschide joi, 19 iunie 2003, la orele 8,45, cu un Te Deum celebrat de IPS Lucian Mureşan, Mitropolitul Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, în Catedrala greco-catolică Sfânta Treime. Pe lângă lucrările în plen sau pe secţiuni, conduse de diferiţi moderatori, pe teme de teologie-spiritualitate şi istorie, remarcăm din bogatul program: Deschiderea expoziţiei „Arta tiparului şi fascinaţia cărţii în Blajul secolelor XVIII-XX”, la Muzeul de Istorie Augustin Bunea din Blaj; o recepţie oferită invitaţilor de IPS Lucian Mureşan; prezentări de carte.

Blajul merita reuniuni ca aceasta. chiar mult mai mult. sint mindra ca m-am nascut aici. Va multumesc!