Catedrala din Satu Mare a revenit greco-catolicilor

10 răspunsuri

 1. Armand spune:

  A trai fiecare frantura de normalitate ca miracol. A lupta pentru mentinerea identitatii si pentru respectarea acesteia. A spera , cu calm, forta si fervoare , ca Dumnezeu nu isi va uita Biserica.
  Bucuria retrocedarii catedralei din Satu Mare catre fratii greco-catolici nu are nimic exuberant, orice urma de jubilare sau chiar multumire fiind extravagante.
  Caci nu au obtinut decat ceea ce li se cuvenea. Iar orice lupta de durata, in cazul victoriei, este aureolata de discreta resemnare, de reamintirea demersurilor, brutalitatilor, grobianismului, ranilor si lacrimilor. De umbra asteptarii cu sufletul sfasiat si de cea a zilelor de tensiune si ruga.
  Afirmatia unui preot ortodox, oribila, cutremuratoare, pe deplin, a fost cea care m-a urmarit pe parcursul intregului articol.
  „Sunteti o greseala genetica! „ afirma parintele si, dincolo de mahnirea pierderii unei batalii, de orice incercare de a-l intelege, de a o privi drept nechibzuinta marcand o pierdere, m-a surprins dispretul. Ura. Si am realizat ca lupta continua.

 2. C Onorica spune:

  Azi 19.02.2005, am participat la liturghia arhiereasca cu ocazia retrocedarii bisercii Arh. Mihail si Gavril. Deoarece a fost foarte multa lume prezenta la eveniment, nu am avut loc in biserica si am asistat la Liturghie de pe trepte. Asa ca am avut o panorama foarte buna la tot ce a urmat. Ortodocsi de la biserica din apropiere au terminat cam cu o ora mai devreme ca de obicei programul lor si in frunte cu protopopul ortodox si preotii de la ambele biserici au venit inspre biserica noastra unde se spunea predica(cca 200 m).

  S-au oprit in fata bisericii noastre si au continuat sa cante cateva pricesne (nu prea bine alese pentru ca nu le stia decat corul si preotii din frunte). La un moment dat protopopul ortodox a luat cuvantul: „Dragi soldati (am uitat sa precizez ca in momentul venirii ortodocsilor jandarmii au format un cordon in fata bisericii), care biserica infara de noi se roaga pentru armata tarii„ si urmat de ceilalti preoti prtodocsi a incercat sa forteze cordonul jandarmilor. Ce a urmat depaseste limitele bunului simt. Printre doua masini parcate in fata bisericii, preotii ortodocsi cu cateva zeci de credinciosi in urma lor, incercau sa sparga cordonul de jandarmi, si ar fi reusit daca nu ar fi aparut si un detasament de mascati, care impreuna cu jandarmii au reusit sa-i impinga pe preotii ortodocsi inapoi in strada. De ce spun preotii ortodocsi, pentru ca cordonul de jandarmi ere doar in fata bisericii pe vreo zece metri, in rest ortodocsii ar fi putut intra oricand in zona bisericii, dar nimeni nu se imbulzea de cat in urma preotilor.

  Mai departe, din strada au inceput sa srtrige la jandarmi si catre catolici doar ca nu se auzea nimic, si nimeni din partea catolicilor nu a raspuns provocarii. Cel mai rusinos lucru a fost ca in momentul in care au iesit din biserica preotii catolici si episcopii (PS Bercea, Sisesteanu, Schonberger) au incepus cu totii preoti si credinciosi sa strige „Tradatorii, hotii„, dupa care au inceput sa intoneze cantece patriotice (unde preotii ortodocsi fusesera inainte in fruntea credinciosilor, acuma erau printre oameni indemnandu-i).

  Ce pot eu sa spun? V-am redat evenimentele asa cum s-au intamplat, si sincer intr-un fel parca ma bucur ca s-au dat in petic. Pentru ca pana acum faceau pe victimele, pe fratii nedreptatiti. Acuma si-au dat seama chiar si credinciosii lor cine sunt cu adevarat cei care ii pastoresc. (Numarul celor ce i-au urmat pe preotii ortodocsi scadea vazind cu ochii.) Dar ca cetatean simplu ma intreb ce sanctiuni vor primi cei care astazi au imbrancit jandarmii, au instigat la violenta si au tulburat linistea publica? Sau faptul ca erau in sutana ii scuza???????????

 3. Sa ma bucur ca sa facut o dreptate? Sa plang pentru ca sa facut o nedreptate?
  Sufletul meu plange pentru ca bucuria unora a adus tristete altora. Ce vina au credinciosii ortodocsi ca in trecut sa facut o nedreptate. Nedreptatea este vina tuturora pentru ca traim separat. Daca am fi avut acum aceeasi si unica Biserica nu am fi trait asemenea momente, eu le spun triste.
  De ce triste? Pentru ce zbuciumul acesta? A cui este Biserica? Biserica este a Lui Dumnezeu daruita ca dar noua si noi, uite ce facem. Dumnezeu nu poate aduce vrajba nici ura pentru ca El este iubire eterna, iubire infinita. Ceea ce sa intamplat numai omul a facut sa se intample, omul cu a sa minte bolnava care nu a lasat sufletul sa vorbeasca.
  Unde este iubirea omului fata de Dumnezeu si fata de aproapele? Va aduc aminte fratii mei de momentul in care regele Solomon pus in fata judecarii a celor doua femei care se considerau mame a aceluiasi copil si cand a spus sa imparta copilul in doua, mama adevarata a renuntat, pentru ca isi iubea prea mult copilul.
  Dar Biserica este a tuturor si noi oamenii am impartit-o tocmai pentru ca suntem pacatosi si nu am dat dovada de iubire.
  Uitati ce sa intamplat la Satu Mare.
  Sufletul meu plange pentru ca suntem oameni rai si nu ascultam de glasul suflatului, glas care striga iubire comuna nu individuala.
  Spuneti-mi mie iubitii mei frati daca Dumnezeu se bucura de ce sa intamplat la Satu Mare?
  Eu va spun ca nu, El vrea o unica Biserica. Vai noua fratii mei ortodocsi, catolici, protestanti , neoprotestanti pentru ca am impartit Biserica. Treziti-va in ceasul de pe urma si lasati sufletele sa vorbeasca si sa implineasca divina iubire o singura credinta.

 4. Simion spune:

  Frate Eusebio, am tot vazut comentarii de-ale tale pe acest sit si am inteles dorinta ta de spiritual. Dar mesajul de acum, dincolo de o dorinta spirituala a ta, ce nu ti-o neg, are probleme de logica. Chiar „fundamentarea„ biblica cu Solomon este deplasata complet, aici nefiind vorba de sfasierea a ceva. Ba pe dos: daca ar fi impartit „copilul„ poate era mai bine. Oricum, vroiam sa spun ca ai scris un mesaj acuzator, spiritual dar nefondat.

  Pe viitor poate putina mai multa ratiune in mesaje nu ar strica. Ar fi chiar necesara. Inima, suflet, pasiune, dar si intelect. Altfel mai citim comentarii precum cel pe care l-ai pus acum, care sincer m-a deranjat, altfel nu as fi scris.

  PS: Eu ma bucur cu greco-catolicii. Da, sunt greco-catolic.

 5. Rozalia Span spune:

  Mi as dori sa traiesc aceeasi zi si la Baia Mare. Oare pe cand?

 6. Pr Cristian spune:

  Cu siguranta mare bucurie este reintrarea in catedrala, dupa 50 de ani de comunism+16 ani de neocomunism. Dar oare justitia daca-si facea mai bine datoria, nu putea mai repede sa rezolve problema retrocedarii? Putea dar si justitia da dreptate fostilor activisti de partid, care azi sunt mari crestini ortodocsi. Acei preoti care si-au indemnat credinciosii la ura si scandal ar trebui sa mediteze putin la adevarata lor chemare. Ura nu este o virtute crestina. Nu sunt un om sfant, nu ma consider nici pe departe, dar ma intreb cu ce suflet slujesc acei preoti ortodocsi sfintele taine? Chiar atat de tare sunt infectati de comunism? Ar fi mai bine ca acesti cucernici sa slujeasca Biserica Ortodoxa dupa invataturile Mantuitorului si nu dupa directive moscovito-staliniste. Iar ceea ce s-a intamplat cu ierarhii catolici este total inadmnisibil! Chiar nu mai au nici un simt uman in ei? Blestemele ar fi mai bine sa si le pastreze lor insisi, noi mergem pe calea iubirii.

 7. Ioana spune:

  Ce bucurie poate fi mai mare zilele acestea decat aceea de a avea Biserica noastra inapoi. Nu mai speram la asta. Atatia ani de procese, atatea scrisori inaintate mai-marilor nostri si… nici un raspuns afirmativ. In vara anului trecut, ortodocsii au primit ordinul judecatoresc de a parasi biserica… si tot nimic. Executorul judecatoresc „s-a imbolnavit„ chiar in dimineata cand trebuia sa intram noi in biserica. Atunci mi-am spus ca eu nu voi apuca ziua sa particip la o liturghie greco-catolica in Catedrala „Sf. Arh. Mihail si Gavril„. Dar Dumnezeu nu ne-a lasat si ne-a dat acum marea bucurie de a intra in biserica noastra. Voi purta mereu recunostinta Parintelui Protopop Dumitru Roman si celorlalti preoti care nu au incetat sa spere si „au luptat„ pentru a primi biserica inapoi. Multumim!

 8. catel spune:

  Nu stiu cum sa ma numesc. Credincios? Ultima oara cand am fost in biserica s-a intamplat la botezul copilului meu. Acum vreo 3 ani. Asta nu inseamna ca nu ma rog la D-zeu sa ma ajute in viata, sa-mi ofere bucurie in familie, sa-mi creasca copilul sanatos si sa-mi ierte greselile pe care le fac cu voie sau fara de voie.
  Am intrat in mai multe biserici, incepand de la penticostali pana la baptisti. Am observat ca daca mergi cu un scop la oricare lacas de cult, sa te rogi nu sa faci parada modei, simti cu adevarat ca D-zeu e aproape de tine, cel putin iti aduci aminte de oamenii cu adevarat necajiti.
  Ceea ce s-a intamplat la Satu Mare, dupa parerea mea, nu afost fuga dupa un loc in care sa te rogi. A fost mai degraba o fuga dupa ceea ce urmau sa piarda unele personae, (angajati ai bisericii ortodoxe) daca nu mai aveau obiectul muncii.
  Doresc sa-l intreb pe “Eusebio-Zapalii Iulian, Iasi Romania” , dupa cainta care o arata “Vai noua fratii mei ortodocsi, catolici, protestanti, neoprotestanti pentru ca am impartit Biserica. Treziti-va in ceasul de pe urma si lasati sufletele sa vorbeasca si sa implineasca divina iubire o singura credinta.”, ar fi de accord sa se roage in aceasta biserica toti credinciosi care ia enumerate mai sus?
  Chiar daca am privit cu mahnire aproape tot ceea ce s-a intamplat in fata bisericii (incepand de la huiduieli pana la jigniri si injuraturi) ma intreb atunci, nu ar fi frumos sa nu conteze in care biserica intri sa te rogi? Doar te rogi la D-zeu. Nu cred ca un crestin s-ar uita la celalat ca e roman, ungur sau tigan. Cred ca problema ar aparea in momentul cand angajatii bisericii ar trebui sa imparta banii in mai multe buzunare.
  Nu doresc sa jignesc sau sa judec pe nimeni. Singurul care are acest drept este D-zeu, noi doar trebuie sa ne uitam in urma, la ziua care am lasat-o si sa corectam ceea ce am gresit. Cateodata conteaza enorm sa spui cu voce tare IARTA-MA. Intradevar ca acest lucru sa se intample inainte de toate trebuie sa fii OM si pe urma CREDINCIOS.

  Daca acest mesaj apare, administratorul acestui site nu este implicat.
  Multumesc.

 9. catel spune:

  Cel putin acest lucru doreste orice cetatean. Dupa cate stiu, cetateni se numesc toti oamenii, incepand de la cel care matura pana la sefii unor mari institutii.

 10. Teodora spune:

  Suntem o „greseala genetica„???
  Asta nu e in masura sa afirme un om, fie el si preot ortodox.
  Dumnezeu ne-a lasat pe Pamant ca si Catolici, numai el e in masura sa ne judece.
  Iar lucrurile materiale care, desi ne apartin, si nu le-am folosit, nu ne-au impiedicat sa fim Catolici Romani Uniti cu Roma!!!
  Ma bucur ca incepe sa se faca dreptate si in Tara noastra Romania.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.