Cardinalul Erdő: Congresul Euharistic din Budapesta, „un mare semn de speranță”
03.02.2021, Budapesta (Catholica) - Cardinalul Péter Erdő a spus că Congresul Euharistic Internațional din acest an de la Budapesta va fi „un mare semn de speranță” pe fondul pandemiei. Arhidieceza de Esztergom-Budapesta va găzdui cel de-al 52-lea Congres Internațional Euharistic în luna septembrie, după ce a fost amânat cu un an din cauza crizei sanitare. „Sunt convins că Congresul Euharistic Internațional, care a fost amânat prin decizia Sfântului Părinte până pe 5-12 septembrie 2021, după trecerea celui mai dificil moment al pandemiei Covid-19, va fi un mare semn de speranță pentru catolicii din întreaga lume”, a spus Mons. Erdő într-un interviu pentru CNA.
Cardinalul în vârstă de 68 de ani a făcut referire la o scrisoare a Vaticanului emisă vara trecută prin care li se cerea catolicilor să revină la Liturghie după suspendarea cultului cu public în timpul lockdown-urilor naționale, instaurate pentru a preveni răspândirea virusului. Prelatul a menționat că scrisoarea, scrisă de Cardinalul Robert Sarah, prefect al Congregației pentru Cultul Divin și Disciplina Sacramentelor, sublinia că pandemia le-a arătat catolicilor că „sursa de putere a vieții comunitare a Bisericii este Euharistia”. „Multe parohii au învățat cum să difuzeze Liturghiile online, dar au experimentat, de asemenea, că nimic nu poate înlocui prezența personală”, a spus Mons. Erdő. „Așa că motoul Congresului devine realitate și capătă un nou sens: ‘Toate izvoarele mele sunt în Tine’ (Psalmul 87,7).”
Vaticanul a anunțat în aprilie anul trecut că Congresul Euharistic Internațional – unul dintre evenimentele majore din calendarul catolic – va fi amânat din septembrie 2020 până în septembrie 2021. Decizia de a muta întrunirea de opt zile a fost luată de Papa Francisc, împreună cu Episcopii maghiari și comitetul pontifical pentru Congresele Euharistice Internaționale. Programul evenimentului, programat inițial pentru 13-20 septembrie 2020, include Liturghii, rugăciuni, cateheze și discuții, precum și evenimente culturale și spirituale în jurul capitalei Ungariei. Ungaria are o populație de 9,8 milioane de locuitori, dintre care 62% sunt catolici. Țara, care se învecinează cu Austria, Serbia, Croația, Slovenia, România, Ucraina și Slovacia, a găzduit ultima dată Congresul Euharistic în 1938.
Mons. Erdő, primatul Ungariei, a menționat că aproximativ 60.000 de persoane s-au înscris la Congresul de la Budapesta înainte ca pandemia să lovească. „Păstrăm legătura cu ei. Pentru cei care au cerut, am înapoiat taxele plătite”, a spus el. „Pentru noile date, a trebuit să rezervăm din nou locațiile, ceea ce am reușit în mare parte, dar în toamna anului 2021 câteva evenimente vor avea loc într-o altă locație decât era planificat în 2020”. „Pregătirile artistice, Liturghiile, compozițiile muzicale sunt pregătite, dar repetițiile, cu un număr mare de oameni, urmează încă.”
Conform programului Congresului, Liturghia de deschidere din 5 septembrie va include Prima Împărtășanie. Cardinalul a declarat pentru CNA că copiilor care se pregătesc în prezent pentru Prima lor Împărtășanie li se vor oferi diferite opțiuni. Copiii pot amâna data Primei Împărtășanii până în toamna anului 2021. Alternativ, pot primi Prima Împărtășanie în propriile parohii și apoi să stea împreună la congres în sectorul lor, cu generația de Primă Împărtășanie din 2020. Cei prea tineri pentru Prima Împărtășanie anul trecut pot cere primirea Sacramentului în 2021. Mons. Erdő a spus că situația în ceea ce privește rezervările hoteliere va deveni mai clară pe măsură ce situația de criză sanitară se relaxează și hotelurilor li se va permite să funcționeze din nou.
„Pregătirea voluntarilor a fost de asemenea întreruptă din cauza pandemiei, dar sperăm că în curând o vom putea relua. Oricum, ne bazăm pe toți cei care au depus cererea până acum”, a spus el. „De asemenea, am învățat mult din experiențele evenimentelor online, așa că intenționăm să facem Congresul online disponibil pentru cât mai mulți oameni posibil.” Cardinalul a adăugat că la o biserică din Budapesta, comunitatea parohială se roagă în fiecare zi la prânz, în fața Preasfântului Sacrament, pentru sfârșitul pandemiei și pentru alinarea celor care suferă din cauza virusului.
Congresul Euharistic Internațional a avut loc pentru prima dată în Franța în 1881. Evenimentul își propune să ofere o mărturie a Prezenței Reale a lui Isus Cristos în Euharistie și să promoveze o mai bună înțelegere a Liturghiei și a Euharistiei în viața Bisericii. Congresul se ține de obicei odată la fiecare patru ani. Ultimul Congres Euharistic Internațional a avut loc în Cebu, Filipine, în 2016. Au fost 12.000 de participanți, alte milioane participând la Liturghii asociate programului.
Mons. Erdő a spus că scopul Congresului din acest an este rezumat în rugăciunea oficială, care spune că evenimentul urmărește „să servească la reînnoirea spirituală a comunităților, orașelor, națiunii, Europei și lumii noastre”. „Mai precis, un rod de durată al Congresului din Cebu a fost un orfelinat, iar noi ne străduim să stabilim o rețea de servicii, care să ofere ajutor și sfaturi, dintr-o cheie a spiritualității catolice, legat de dificultățile vieții de familie, cu ajutorul psihologilor, profesorilor, medicilor ș.a.”, a spus el. „Aceasta ar fi contribuția noastră la susținerea durabilității căsătoriilor, așa cum a menționat și Papa Francisc în îndemnul său apostolic Amoris laetitia.”
